Chceli by ste si vidieť vnútorné orgány?

Chceli by ste si vidieť vnútorné orgány?

Nie je to až také ťažké. Ak aj nemáte odporúčací lístok od obvodného lekára na vyšetrenie, súkromné kliniky vám za poplatok nazrú do tela hlbšie, než je štandard. Môžete si zaplatiť sami CT vyšetrenie, ultrazvuk a pod.

Orgány ako na dlani
Sonografia je zobrazovacia metóda, ktorá lekárom umožňuje bezbolestne nahliadnuť do ľudského tela a skontrolovať tak mnohé vnútorné orgány. Sonografické vyšetrenie sa dnes robí na internom oddelení, aj v gynekológii, kardiológii, onkológii, ale aj na iných oddeleniach.

Najčastejšie sa týmto spôsobom vyšetrujú orgány dutiny brušnej, ľadviny, slezina, močový mechúr, prostata, žlčník. Sono odhalí degeneráciu buniek, z ktorých sa dané orgány skladajú, ako aj zápal, ukladanie tuku alebo väziva.

Lekár týmto vyšetrením zistí aj zlý vývoj orgánov, ich nepravidelnosť, dokonca aj niektoré typy nádorov. Sonografom sa vyšetruje aj maternica, preto sa využíva i v gynekológii na odhalenie gravidity, ale aj rôznych patologických obsahov maternice, napríklad hnisavého zápalu.

Žlčníkové kamene, či kamene v močovom mechúre sa dajú diagnostikovať práve touto metódou. Už roky je nenahraditeľnou súčasťou aj interných oddelení. EKG sa používa na vyšetrenie srdca. Sonografické vyšetrenie sa robí na odporúčanie špecialistu, pri podozrení na ochorenie, ktoré sa nedá diagnostikovať z krvi, či iným spôsobom, respektíve, ak iné vyšetrenia poukázali na abnormality niektorého orgánu.

 
Stačí, ak si zaplatíte a na súkromnej klinike podstúpite vyšetrenie.

Výsledok ultrazvukového vyšetrenia vám v niektorých súkromných nemocniciach na požiadanie aj vytlačia a venujú, pre prípad, že by ste chceli mať obrázok svojich vnútornosti doma. Ale, pravdupovediac, bez pomoci lekára z neho niečo len ťažko vyčítate.

Sonograf v tehotenstve
Ultrazvukové vyšetrenie využíva zvukové vlny takej dĺžky, ktorú nie je možné vnímať ľudským sluchom. Impulzy vysielané sondou sa odrážajú od vyšetrovaných orgánov matky a plodu, sonda ich spätne zachytáva a prenáša na obrazovku. Práve vďaka sonografu sa dá potvrdiť tehotenstvo už týždeň po oplodnení vajíčka.

Počas gravidity by ho budúca mamička mala absolvovať aspoň tri krát, v prípade komplikácií, alebo predpokladaných vrodených chýb aj častejšie. Zisťuje sa ním, či sa plod vyvíja primerane vyvíja, či má všetky končatiny, ako sa vyvíjajú jeho vnútorné orgány.

Prvá fotka bábätka

Dnes už každá tehotná žena môže podstúpiť 3D alebo 4D ultrazvuk. Umožňuje plastické vyobrazenie plodu v reálnom čase. Žena môže vidieť pohyby končatín dieťatka, mimiku tváre, činnosť srdca ako aj zistiť pohlavie. Najideálnejšie je podstúpiť ho v 18. – 26. týždni tehotenstva. Od bežného ultrazvukového vyšetrenia sa nijako nelíši, ale žena si ho musí zaplatiť sama. Domov si však odnesie prvú fotku svojho potomka.

Autor: Táňa

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite