Bylinky, ktoré v tehotenstve pomôžu

Bylinky, ktoré v tehotenstve pomôžu

Za normálnych okolností predstavujú bylinky výborných pomocníkov v liečbe rôznych ochorení, no počas tehotenstva by niektoré z nich mohli naopak ublížiť a preto by sa im tehotné ženy mali radšej vyhýbať.

Ohľadom používania byliniek počas tehotenstva je ešte stále množstvo nezodpovedaných otázok a názory sú často rôzne. Aj preto je lepšie nič nepreháňať a aj napriek tomu, že bylinky sú prírodnými pomocníkmi, v tehotenstve sa vyhnite ich nadmernému, jednostrannému a dlhodobému užívaniu a vždy sa vopred poraďte s lekárom.

Ktoré bylinky sú pre budúce mamičky vhodné?
Na začiatku tehotenstva trápi mnohé ženy ranná (no často skôr celodenná) nevoľnosť a zvracanie. V takomto prípade sa osvedčil ďumbier lekársky alebo paruman spanilý – treba však prísne dodržiavať odporúčané dávkovanie, pretože vyššie množstvá môžu mať negatívny vplyv na priebeh tehotenstva.

Tieto bylinky majú preventívne účinky proti vracaniu. Niektorým budúcim mamičkám proti nevoľnosti pomáha pitie mätového čaju, ktorý je okrem iného aj príjemným osviežujúcim nápojom. Napriek tomu mätu niektorí odborníci považujú za nie príliš vhodnú v období tehotenstva a odporúčajú ju používať len s mierou (niektorí dokonca vôbec). Určite sa však pitiu mätového čaju radšej vyhnite v období dojčenia kvôli možnému negatívnemu pôsobeniu na tvorbu mlieka.

Medovka lekárska je tiež skvelou bylinkou so širokým využitím. Priaznivo pôsobí proti bolestiam hlavy, napätiu, ale rovnako pomáha napríklad aj pri niektorých tráviacich problémoch, ktoré sa v tehotenstve vyskytujú pomerne často.

Pozitívne účinky na uvoľnenie a upokojenie má aj čaj rooibos, ktorý sa naviac vyznačuje aj antioxidačnými a protizápalovými schopnosťami, pričom neobsahuje kofeín a je bezpečný aj pre budúce mamičky.

Žihľavový čaj je zasa dobrým doplnkom pri nedostatku železa (anémii), čo je v tehotenstve pomerne častým javom. Žihľava je známa aj svojimi prečisťujúcimi účinkami a údajne pomáha aj podporiť plodnosť.

Pri problémoch s kŕčovými žilami je výborným pomocníkom pagaštan konský, ktorý sa na postihnuté miesta aplikuje vo forme mastí a krémov. Pokiaľ vás tento problém postretne, v každom prípade sa poraďte so svojím lekárom, ktorý vám odporučí aj ďalšie spôsoby liečby, aby sa stav nezhoršoval.

Ku koncu tehotenstva je vhodné pripraviť svoje telo na blížiaci sa pôrod. Už dlho sú známe priaznivé účinky čaju z listov ostružiny malinovej (známy aj ako čaj z „maliníka“) na uvoľňovanie svalstva maternice. Odvar sa odporúča piť zhruba mesiac pred termínom pôrodu.

V začiatkoch tehotenstva sa však jeho pitie považuje za pomerne rizikové a preto je lepšie sa mu v tejto fáze gravidity vyhnúť.

Okrem jednotlivých byliniek majú dnes tehotné ženy k dispozícii aj špeciálne čajové zmesi určené priamo pre obdobie tehotenstva.

Pri všetkých bylinkách ako aj pri čajových zmesiach pre tehotné ženy neprekračujte doporučené dávkovanie. O najvhodnejšom spôsobe používania jednotlivých byliniek sa vopred poraďte so svojím lekárom či lekárnikom.

A ktorým bylinkám sa radšej vyhnúť?
Všeobecne sa za nevhodné bylinky počas tehotenstva považujú tie, ktoré by mohli nevhodným spôsobom ovplyvniť činnosť maternice alebo mať iné nežiaduce účinky na organizmus tehotnej ženy či plod. Treba však pamätať na to, že aj dobré bylinky môžu vo väčších množstvách spôsobiť ťažkosti.

Opatrnosti nikdy nie je dosť...
Asi nikto vám nedokáže jednoznačne povedať, či je konkrétna bylinka v tehotenstve úplne bezpečná. Tehotenstvo je výnimočne citlivým obdobím, preto je namieste byť opatrnou aj pri výbere prírodných liečiv. Vždy sa radšej obráťte na svojho lekára, ktorý pozná váš stav a priebeh vášho tehotenstva a podľa toho vám dokáže aj lepšie poradiť o vhodnosti či nevhodnosti jednotlivých byliniek.

Autor: Mária

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa

Neprehliadnite