Bolí vás „tam dolu“ počas...

Bolí vás „tam dolu“ počas...

Veľa žien zažíva každý mesiac istú dávku bolesti v súvislosti s menštruáciou. Väčšinou ide o kŕče a bolesti v spodnej časti bruška a v krížoch. Niekedy kŕče vystreľujú až do stehien. No veľa žien pociťuje tiež zvláštne a neraz poriadne intenzívne bolesti aj priamo v pošve.

Prečo ma bolí „tam dolu“?
Počas menštruácie sa zvyknú často objavovať už spomínané kŕče a bolesti. Menštruačné kŕče vznikajú v dôsledku sťahovania maternice, ktorá sa takto zbavuje výstelky pripravenej na prípadné oplodnené vajíčko. Tieto kŕče sa u niektorých žien objavujú najmä v oblasti bruška či krížov, no neraz môžu prechádzať aj oblasťou pošvy až do stehien.

Bolesť pošvy vie byť niekedy naozaj veľmi intenzívna. Podľa niektorých zdrojov môže za bolesť pošvy nadmerné prekrvenie v období menštruácie. Veľa žien pozoruje, že bolesť sa objavuje najmä pri intenzívnejších menštruáciách, respektíve počas silnejšieho krvácania. Niekedy sa začne tento jav objavovať u žien po pôrode.

Ako si pomôcť?
Ak vás bolesť pošvy počas menštruácie veľmi obťažuje, je možné si pomôcť bežne dostupnými liekmi proti bolesti. Tieto však treba užívať s mierou, preto je lepšie skúsiť najskôr iné formy pomoci.
Všimnite si, kedy vás „tam dolu“ bolí najviac. Vo väčšine prípadov je to počas dlhšieho státia alebo chôdze, takže sa snažte týchto aktivít vyvarovať.

Odporúča sa aj nasledovné:
- vyhnite sa  mechanickému dráždeniu vašich intímnych partií – to znamená žiadne tesné nohavičky či nohavice.
- vyvarujte sa náročnejších fyzických aktivít ako behanie, skákanie, bicyklovanie a podobne.
- menštruačné kŕče u žien zhoršujú aj niektoré nápoje a potraviny, najmä kofeín či cukry, ktorým sa je lepšie vyvarovať.
- vymieňajte si vložku či tampón najneskôr po 4 hodinách, v prípade potreby ale aj častejšie. Ak je krvácanie silnejšie, možno budete potrebovať meniť vložku či tampón i každú hodinu.
- sprchujte sa často, najlepšie po každom použití toalety, alebo ako vám okolnosti dovolia. Vnútro pošvy „nevyplachujte“ a nepoužívajte ani žiadne dráždivé sprchové gély či mydlá, dajte prednosť prípravkom na intímnu hygienu alebo použite len čistú vodu.
- ak pociťujete bolesti pošvy počas menštruácie, je lepšie dať si cez vaše dni radšej pauzu od sexu. Ten by totiž mohol bolesti ešte prehĺbiť.

Treba k lekárovi?
Samotná bolesť pošvy pri menštruácii by nemala byť problémom, s ktorým treba utekať k lekárovi. Ak však pociťujete okrem samotnej bolesti aj iné príznaky ako pálenie či svrbenie a bolesť pretrváva aj mimo menštruácie, určite je to dôvod na konzultáciu s lekárom. Podobne aj vtedy, ak máte priveľmi silné krvácanie, vychádzajú z vás krvné zrazeniny, máte teplotu alebo krvácate príliš dlho – všetko, čo sa vám nepozdáva, radšej zverte lekárovi.

Autor: Mária

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa

Neprehliadnite