Bolesti chrbta počas tehotenstva

Bolesti chrbta počas tehotenstva

Bolesti chrbta patria medzi časté problémy tehotných žien. Objavujú sa zväčša v poslednom trimestri, no niektoré budúce mamičky majú tieto ťažkosti už skôr. Prečo vlastne bolesti chrbta počas tehotenstva vznikajú?  A ako s nimi bojovať?

Medzi príčiny patrí rastúce bruško v dôsledku zväčšujúcej sa maternice, hormóny produkované počas tehotenstva, nesprávne držanie tela či nesprávna technika zdvíhania (najmä ťažších predmetov). Ďalej k tomuto problému môže prispievať nadmerná hmotnosť, slabé alebo ochabnuté svalstvo a ďalšie faktory.

Aj keď sú tieto ťažkosti v období tehotenstva pomerne bežné, netreba ich brať na ľahkú váhu. Čo teda robiť na zmiernenie týchto nepríjemných bolestí?

Správna obuv
Vyhnite sa noseniu topánok na vysokých podpätkoch a radšej si zvoľte pohodlnú športovú obuv. Ďalšou pomôckou je pravidelné cvičenie. Dobré sú najmä cviky na podporu správneho držania tela a spevnenie svalstva. Aby ste sa vyhli prípadným chybám, je lepšie zájsť do centra, kde prebiehajú cvičenia pre tehotné alebo sa aspoň poradiť so svojím lekárom. Pre mnohé budúce mamičky sa osvedčilo napríklad aj pravidelné plávanie.
 
Príjemné účinky má tiež teplý kúpeľ či sprcha alebo teplé obklady. Osvedčeným prostriedkom na úľavu od bolestí chrbta je určite aj masáž. Pred tým, než sa pre masáž rozhodnete, uistite sa, že ste si vybrali dobrého špecialistu. Počas tehotenstva sa totiž niektoré typy masáží príliš neodporúčajú.

V dnešnej dobe môžete využiť aj špeciálne podporné pásy, ktoré sa dajú kúpiť v predajniach s tehotenským tovarom. Vyhnite sa dvíhaniu ťažších predmetov, pokiaľ je to možné alebo sa aspoň snažte pri dvíhaní čo najmenej zaťažovať chrbát tým, že si radšej kvoknete než ohnete chrbát a predmet si dáte čo najbližšie k telu.

Uľavte si v posteli
Ak vás trápia bolesti aj alebo hlavne počas spánku, odporúča sa poloha na boku a pod bruško si podložiť vankúš, čím sa zníži bolesť chrbta.

Bolestivý chrbát dokáže skutočne potrápiť a dá riadne zabrať organizmu tehotnej ženy. Pokiaľ by vám žiadne z uvedených spôsobov nepomáhali a bolesť by sa stále zhoršovala prípadne by vás veľmi obmedzovala pri pohybe a každodenných činnostiach, určite neváhajte a obráťte sa na vášho lekára, ktorý vám poradí, ako ďalej postupovať alebo vám odporučí špecialistu.

Autor: Mária

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa

Neprehliadnite