Bolesť v prsiach: Čo s tým robiť?

Bolesť v prsiach: Čo s tým robiť?

Aj keď sa hovorí, že prsia sú ozdobou ženy, nie vždy sa o ne dostatočne staráme. A neraz naše prsníky doslova trpia a volajú po našej pozornosti a starostlivosti. Mnohé ženy pociťujú napríklad bolesti či napätie v prsníkoch. Prečo je tomu tak a čo sa s tým dá robiť?

Kedy prsia bolia?
Prsia môžu bolieť z rôznych príčin. Niektoré ženy mávajú boľavé prsia pravidelne každý mesiac pred očakávanou menštruáciou. Bolesť prsníkov sa objavuje tiež často v začiatkoch (alebo aj počas) tehotenstva a dojčenia. Za boľavými prsiami sa môže ale skrývať aj antikoncepcia, ktorú užívate alebo nejaké ochorenie. Nech už je to akokoľvek, bolesť prsníkov je nepríjemná. Pomôcť môžu okrem iného rôzne olejčeky.

Oleje, olejčeky
Masáž voňavým a upokojujúcim olejom býva doslova pôžitkom pre našu pokožku. No prsníkom takúto masáž väčšina žien bežne nedopraje. Ak vás prsia pobolievajú, cítite v nich nepríjemné napätie, alebo vás pokožka na prsiach svrbí, doprajte im jemnú masáž olejom.

Budúce mamičky by si svoje prsia mali natierať pravidelne, pretože počas tehotenstva zvyknú narásť a môžu sa na nich vytvoriť strie. Je preto dôležité udržiavať pokožku prsníkov vláčnu a elastickú.

Dajú sa kúpiť aj špeciálne olejčeky na masáž prsníkov tehotných žien. Výborný je ale aj čistý prírodný mandľový olej, ktorý môžu používať všetky ženy. Mandľový olej je veľmi dobre znášaný, nepôsobí dráždivo, rýchlo sa vstrebáva do pokožky a neupcháva póry.

Avšak použiť možno nielen mandľový, ale aj iný prírodný olej (olivový, jojobový, pupalkový, marhuľový). Pre najvyššiu kvalitu siahnite po bio výrobkoch. Budúce mamičky by však mali byť opatrné a pozor na masírovanie bradaviek. To by totiž mohlo viesť k spusteniu predčasného pôrodu. Okrem olejčekov môže pomôcť aj dobrá a kvalitná podprsenka a ak vás bolesť prsníkov trápi až príliš, neváhajte a konzultujte svoj problém s lekárom.

Prsia si zaslúžia starostlivosť
Aj keď vás možno bolesť prsníkov netrápi, starostlivosť o ne sa vypláca. Vďaka pravidelnej masáži vhodnými olejčekmi bude pokožka na prsiach krásne hebká, vláčna a dostatočne pružná. Ak ste teda doteraz svoje prsia zanedbávali, dajte si záväzok, že sa odteraz o ne budete poriadne starať a zadovážite si nejaký kvalitný prírodný olej. Vaše prsia si to určite zaslúžia.

Autor: Diana

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa

Neprehliadnite