Alžbeta II. už bude mať neuveriteľných 91 rokov! Toto ste o nej nevedeli (FOTO)

Alžbeta II. už bude mať neuveriteľných 91 rokov! Toto ste o nej nevedeli (FOTO)
19 fotiek v galérii

Alžbeta II. je dáma, ktorú pozná celý svet. Táto úžasná a pozoruhodná žena sa narodila 21. apríla 1926, v Mayfair v  Spojenom kráľovstve. Alžbeta II. zajtra slávi už svoje 91. Narodeniny. Pri tej príležitosti sa pozrime trochu bližšie na jej život.

Cesta kráľovnej
Alžbeta (celým menom Elizabeth Alexandra Mary Windsorová) nastúpila na trón po smrti svojho otca Juraja VI. Panuje Spojenému kráľovstvu od 6. februára 1952 až do súčasnosti. Významným dátumom v jej živote bol 2. jún 1953, kedy bola korunovaná vo Westminsterskom opátstve. Je najdlhšie vládnucim monarchom Spojeného kráľovstva a v dĺžke vládnutia prekonala aj svoju prastarú matku kráľovnú Viktóriu.

Manželstvo a rodina
Alžbeta II. a nadporučík Philip Mountbatten, pôvodne princ dánsky a grécky, sa zasnúbili v roku 1947 a o niekoľko mesiacov nato sa konala svadba vo Westminster Abbey v Londýne. Princ dostal titul princ Philip, vojvoda z Edinburghu. Manželia majú spolu štyri deti - Charlesa, Anne, Andrewa a Edwarda.

Čo ste možno o kráľovnej nevedeli:
1. Kráľovná Alžbeta je veľkou milovníčkou psov plemena Korgi. Vlastnila už viac ako 30 takýchto psíkov, pričom svojho prvého dostala na svoje 18. narodeniny.
2. So svojím manželom princom Philipom sa stali prvým párom v Kráľovskej rodine, ktorý oslávil spoločné 60. výročie svadby.
3. Pri oslave svojich 80. narodenín usporiadala aj detskú párty v Buckinghamskom paláci, na ktorú bolo pozvaných okolo 2000 detí.
4. Kráľovná Alžbeta II. oslavuje narodeniny dvakrát – jedny (tie skutočné) má v apríli a druhé oficiálne v júni. Je to praxou typickou pre rôznych panovníkov, ktorých skutočné narodeniny nie sú v letnom období.
5. Táto dáma sa nebojí technológií, o čom svedčí aj fakt, že svoj prvý e-mail poslala už v roku 1976 z Britského výskumného zariadenia.

6. Kráľovná vlastní v podstate všetky neoznačené labute v britských vodách. Sčítanie a označovanie labutí je každý rok niekoľkodňovou slávnostnou udalosťou s názvom Swan Upping.
7. Alžbeta II. môže jazdiť bez vodičského preukazu a nemá ani cestovný pas, hoci precestovala už naozaj riadny kus sveta a navštívila nespočetné množstvo krajín.
8. Predtým, než sa stala kráľovnou, Alžbeta počas druhej svetovej vojny vstúpila do armády. Robila mechaničku a tiež sa naučila šoférovať vojenské nákladné vozidlo.
9. Okrem psov miluje kráľovná aj kone a zúčastňuje sa rôznych pretekov týchto zvierat.
10. Kráľovná údajne ročne dostáva okolo 60.000 dopisov, čo je celkom slušná hromada pošty a je celkovo známa tým, že počas svojej vlády poslala tisíce vianočných pozdravov, telegramov a inej pošty.

Kráľovná Alžbeta II. je pozoruhodná žena, väčšina ľudí ju vníma ako sympatickú dámu. Prajeme jej všetko najlepšie k úžasným  91. narodeninám!

Kliknite na GALÉRIU fotografií kráľovej a jej života na tróne (pod článkom).

Autor: Mária

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

19 fotografií

Alžbeta II. už bude mať neuveriteľných 91 rokov! Toto ste o nej nevedeli (FOTO)Alžbeta II. už bude mať neuveriteľných 91 rokov! Toto ste o nej nevedeli (FOTO)Alžbeta II. už bude mať neuveriteľných 91 rokov! Toto ste o nej nevedeli (FOTO)Alžbeta II. už bude mať neuveriteľných 91 rokov! Toto ste o nej nevedeli (FOTO)

Podobné články

"Najnovšie z Úspešné ženy (aj muži)"

Poradňa

Neprehliadnite