Ako zabrániť vzniku „tučných nôh“?

Ako zabrániť vzniku „tučných nôh“?

Kŕčové žily, opuchnuté členky a nohy sú síce častým javom u mnohých z nás, napriek tomu ich rozhodne nemožno brať na ľahkú váhu. Neskôr sa nám to nemusí vyplatiť. Aj menšie zmeny si veľakrát vyžadujú odbornú pomoc, v opačnom prípade môžu prerásť do vážnych problémov. Práve zima je vynikajúcim obdobím na zvýšenú pozornosť ohľadne zdravia našich nôh.

Na to, aby naše nohy boli zdravé potrebujú pravidelné zásobovanie „čerstvou“ krvou a odvádzanie opotrebovanej krvi. A práve v správnom fungovaní tohto mechanizmu býva mnohokrát problém. Prietok opotrebovanej krvi žilami naspäť k srdcu funguje pomocou pumpovacieho mechanizmu, na základe ktorého sú pri každom našom pohybe žily stlačené okolitými svalmi.

Bez tejto svalovej pumpy by neprebehol plnohodnotný návrat opotrebovanej krvi k srdcu, spolu s odpadovými látkami z prebiehajúcej látkovej výmeny. Tak ako každý iný sval, aj pumpa môže raz ochabnúť, žily strácajú elasticitu, prípadne sa poškodia chlopne. Následkom toho sú žily preplnené nadbytočnou krvou, upchávajú sa a rozširujú. Stáva sa to predovšetkým u povrchových žíl, ktoré sa časom menia na hrubé, pokrútené kŕčové žily tak ako ich poznáme z videnia. Ak sa k tomu pridá prebytočná tekutina z tkanív, dochádza k opuchom a to najčastejšie na vnútornej strane členku.

Nezriedkavé je aj sčervenanie postihnutého miesta. Ignorovanie takýchto problémov môže viesť až k trombóze. Príčiny upchatých žíl i opuchov nebývajú vždy jednoznačné. Ich presný pôvod by mal samozrejme určiť odborník v spolupráci s internistom.

Opuchy nôh môžu súvisieť so slabosťou srdca, s ochorením obličiek, či štítnej žľazy, alebo aj s artrózou. Aj keď vám to pripadá jasné, pôvodcom kŕčov v lýtku nemusia byť vôbec kŕčové žily. Príčinou bolestí dolných končatín tiež môže byť príliš sedavý spôsob života, alebo naopak dlhodobé státie či priveľa fyzickej aktivity.

Tak ako pri ostatných chorobách, aj tu zohráva významnú úlohu genetický faktor, ako aj zdravý životný štýl. O tom, či je potrebné problém riešiť operáciou pochopiteľne rozhoduje lekár. Najlepšie urobíte, ak si nutnosť operačného zákroku necháte posúdiť hneď dvomi odborníkmi. Viac názorov, viac múdrosti. Niekedy však pomôžu aj oveľa menej radikálne zásahy ako chirurgické vytiahnutie kŕčovej žily. Rozšírená je aj liečba laserom, či vstrekovanie chemickej substancie do postihnutej žily. Nezabúdajte však na dve dôležité skutočnosti.

Ochorenie kŕčových žíl patrí medzi chronické, čo znamená, že sa vám po čase opäť vráti. Tak ako pri iných operačných, či lekárskych zásahoch, aj pri obyčajnom rutinnom a bezproblémovom operačnom vytiahnutí žily môže dôjsť k závažným komplikáciám. Preto svoje kroky vždy starostlivo zvážte. Najideálnejšie je však vzniku „tlstých nôh“ predchádzať. Môžete to urobiť nosením sťahujúcej pančuchy. Komplementárnou metódou je aj lymfodrenáž, ktorá síce neúčinkuje priamo na žily, ale na lymfatický cievny systém. Nezabúdajme však predovšetkým na dôležitosť pravidelného pohybu a výživy.

Autor: Hana

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite