Ako rozoznať, že je TO už tu

Ako rozoznať, že je TO už tu

Od začiatku tehotenstva sa organizmus ženy určitým spôsobom pripravuje na deň pôrodu. Ako sa termín pôrodu blíži, väčšinou sa zvyšuje aj nervozita a nejedna budúca mamička si kladie otázku, či dokáže rozoznať, že sa už pôrod začal a teda treba ísť do pôrodnice.

Niektoré symptómy sa objavujú niekoľko dní či týždňov pred pôrodom, iné naopak signalizujú, že je čas odobrať sa do pôrodnice, pretože bábätko sa onedlho naozaj narodí.

Inštinkt hniezdenia
Niekoľko týždňov pred pôrodom sa u mnohých žien objaví tzv. inštinkt hniezdenia. Spoznáte ho tak, že vás pochytí nadmerná chuť do upratovania a pripravovania „hniezda“ pre vášho drobčeka. Aj keď by ste možno najradšej zreorganizovali celý byt či dom, dávajte si pozor a nepreháňajte to s fyzickou námahou, aby ste neublížili sebe alebo bábätku.

Hnačka
U niektorých žien sa krátko pred pôrodom objaví aj hnačka. Týmto sa v podstate organizmus prečisťuje a pripravuje sa na samotný pôrod. Opäť však platí, že narodenie bábätka môže prísť v rozpätí hodín ale i dní.

Falošné kontrakcie
Tieto kontrakcie sa označujú ako Braxton-Hicksove kontrakcie Môžete ich pociťovať už niekoľko týždňov pred samotným pôrodom. Označujú sa tiež ako falošné kontrakcie (či tzv. poslíčky), ktoré ešte neznamenajú skutočný začiatok pôrodu.

Tieto cvičné sťahy maternice bývajú nepravidelné, v rôznych časových intervaloch a po nejakom čase ustanú. Ak si nie ste istá, či ide o skutočné kontrakcie, skúste sa napríklad krátko poprechádzať alebo vyskúšať zmenu polohy  – nepravé kontrakcie zvyčajne pri pohybe zmiznú. Pomocou týchto „poslíčkov“ sa vaše telo pripravuje na pôrod.

Uvoľnenie hlienovej zátky
V mnohých prípadoch dochádza pred pôrodom aj k uvoľneniu tzv. hlienovej zátky, ktorá uzatvára krčok maternice. Pôrod v takomto prípade môže prísť v priebehu hodín až niekoľkých dní, takže do pôrodnice sa ešte stále netreba ponáhľať.

Uvoľnenie hlienovej zátky možno spozorovať na nohavičkách prípadne pri návšteve toalety. Má hlienovú konzistenciu a môže, no nemusí obsahovať prímes krvi. Ak by sa však objavilo silné krvácanie, treba informovať lekára.

Odtok plodovej vody
Ak máte pocit, že vám odtiekla alebo odteká plodová voda, odporúča sa prísť do pôrodnice alebo sa aspoň poradiť so svojím lekárom. Nie je pravidlom, že plodová voda musí odtiecť vo veľkom množstve, môže ísť len o pocit vlhkosti na nohavičkách a podobne.

Odtečenie plodovej vody je už jeden z príznakov, ktoré netreba podceňovať a o ďalšom postupe by mal rozhodnúť lekár. Vo väčšine prípadov je narodenie bábätka už naozaj veľmi blízko – v rozpätí cca. 24 hodín.
 
Skutočné kontrakcie
Ozajstné kontrakcie signalizujúce, že dieťatko sa už naozaj pýta von, spoznáte podľa ich intenzity a tiež pravidelnosti, s akou sa opakujú. Zväčša ich budete pociťovať, ako kŕče pri bolestivej menštruácii, pričom bolesť môžete cítiť nielen v oblasti brucha ale napríklad v krížovej oblasti, neraz vystreľuje aj do nôh. Skutočné kontrakcie nevymiznú po zmene polohy ani po krátkom pohybe.

Bolesť máva spravidla zvyšujúcu sa tendenciu a kontrakcie prichádzajú v pravidelných časových intervaloch, ktoré sa postupne znižujú. Väčšinou sa odporúča vyraziť do pôrodnice, ak sú kontrakcie prítomné aspoň v 5-minútových intervaloch.

Wanda TIP:
Kam dnes na rýchly a chutný obed?

Ponuku obedových menu nájdete na Menu.sk

Niekedy je skutočne ťažké rozoznať, či sa už pôrod naozaj začal a naviac u každej ženy je jeho začiatok i priebeh individuálny.

V prípadoch, akými sú napríklad krvácanie, odtečenie plodovej vody či silné kontrakcie, ktoré vám sťažujú až znemožňujú pohyb, je určite namieste prísť do pôrodnice alebo aspoň zavolať svojmu lekárovi a poradiť sa. Taktiež ak sa vám čokoľvek nepozdáva a máte obavy, neváhajte a kontaktujte svojho lekára alebo pôrodnicu.

Autor: Mária

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa

Neprehliadnite