Ako na nás vplývajú záťažové stupne?

Ako na nás vplývajú záťažové stupne?

Vieme, že počasie má vplyv na naše zdravie, musíme sa vyrovnať každý deň nielen s našou náladou, závislosťami, výkonnosťou, a nakoniec aj to nekonečné kolísanie atmosférického tlaku.

Už pred 20 rokmi vykonali lekári štatistíku, ktorá hovorí zhruba o  tom, že 75% ľudí cíti počasie. V skutočnosti však toto číslo môže ísť ešte vyššie. To znamená, že sú viac či menej chorí ľudia len z toho, ako je za oknami. V podstate im nič nie je, ich telesný systém však prežíva bolestivé reakcie.

Hlásiace sa bolesti
Ľudia, ktorí cítia počasie, už začínajú mať akési predbolesti, a pritom sa ešte nič nedeje. Bolesti im bránia prispôsobiť sa zmenám a citlivosť na zmeny počasia nemizne rýchlo. Počasie býva veľmi rozmarné. Žije si vlastným životom, so svojimi klimatickými zmenami. Medicína v oblasti klimatológie a klimatoterapia rozlišuje niekoľko typov poveternostných podmienok, ktoré ovplyvňujú ľudské zdravie.

Chronické poruchy
S menšími zmenami v počasí človek necíti extra vplyv na telo. Pri nápadnej zmene počasia pacienti s chronickou nedostatočnosťou kyslíka, hypotenziou, ischemickou chorobou srdca, chronickou bronchitídou spozorujú na sebe zhoršenie ich ťažkostí.

Pri nepriaznivých poveternostných zmenách, napríklad pri nečakanom ochladení, kedy sa zvyšuje atmosférický tlak a obsah kyslíka vo vzduchu, ľudia s vysokým krvným tlakom môžu mať ukrutné bolesti hlavy a úzkosti spôsobujúce kŕče.

Chýba nám kyslík

Ľudia, ktorí trpia akýmkoľvek ochorením, sa musia v prvom rade naň liečiť. Meteosenzitivita je veľmi rušivá záležitosť pri liečbe. Týmto ľuďom pomáhajú horúce kúpele, sauna a pohyb.

Klimatoterapia je druh fyzického cvičenia, ktorý by mal človeka takmer úplne zbaviť meteosensitivity. Ľudia, ktorých utrpenie začína, keď sa blíži zmena atmosférického tlaku, musia telo viac nasýtiť kyslíkom. Musia viac športovať a zvyšovať si krvný tlak.

Meteosenzitivita je o atmosférických javoch ako teplota a vlhkosť vzduchu, obsah kyslíka, elektromagnetické vlny. Treba si uvedomiť, pri akomkoľvek zhoršení vášho zdravia, že aj počasie môže za to, že sa cítite zle. Stačí, ak si to začnete viacej uvedomovať. Opakujeme, najrýchlejšia pomoc pri prvých príznakoch meteosenzitivity je pohyb.

Autor: Simona

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite