Ako kontrolovať jedlom šialený mozog?

Ako kontrolovať jedlom šialený mozog?

Závažné chronické ochorenie mozgu, pri ktorom pacienti interpretujú realitu nezvyčajným spôsobom sa natýva schizofrénia. Je pri nej ťažké myslieť logicky, mať normálne emócie a správať sa vhodne v sociálnych situáciách. Spočiatku môžu mať pacienti ťažkosti so sústredením, nespavosťou, problémy udržať si priateľov, začnú sa sociálne izolovať.

Ako choroba postupuje, pacienti majú halucinácie, paranoju, chaotické myslenie, zmätené správanie, strácajú záujem o každodenné činnosti, zanedbávajú osobnú hygienu, strácajú motiváciu a majú problémy s plánovaním a plnením úloh.

Toxicita mozgu
Určité potraviny však môžu pomôcť kontrolovať príznaky schizofrénie. Pacienti so schizofréniou majú často vysoké hladiny toxickej aminokyseliny homocysteínu. Jej vysoká hladina poškodzuje mozog a môže vyvolať príznaky schizofrénie. Kyselina listová a niacín sú dôležité pri znižovaní hladiny homocysteínu. Pacienti so schizofréniou by mali zvýšiť spotrebu potravín bohatých na tieto látky.

Výskumníci veria, že schizofréniu zhoršuje strava bohatá na jednoduché a rafinované uhľohydráty. Jednoduché sacharidy spôsobujú náhle zvýšenie hladiny cukru v krvi, čo zhoršuje príznaky schizofrénie. Pacienti so schizofréniou by mali jesť potraviny bohaté na komplexné sacharidy, ako sú celozrnné výrobky, aby tým pomohli stabilizovať hladinu cukru v krvi. Vyhýbať by sa mali stimulantom ako je káva a nikotín.

Základné tuky
Zvýšenie esenciálnych mastných kyselín, ako je omega-6 a omega-3 môže pomôcť zlepšiť príznaky schizofrénie. Mozog je zložený zo špecializovaných základných tukov. Výskum ukazuje, že mozgové poruchy sú menej časté v krajinách, kde je vysoký príjem základných tukov z rýb a zeleniny, na rozdiel od mäsa.

Autor: Hana

Zapojte sa do súťaže TU
Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite