Aké telesné zmeny vás čakajú po pôrode?

Aké telesné zmeny vás čakajú po pôrode?

Deväť mesiacov tehotenstva je za vami. Toto obdobie bolo plné telesných zmien a možno ste čakali, že po narodení bábätka bude všetko rovnaké ako predtým.

No po pôrode prechádza ženský organizmus ďalšou radou zmien, kým sa dostane do pôvodného stavu spred tehotenstva. Čo možno očakávať?

Prsia
Ženské prsia sa pár dní po pôrode zväčšia a nalejú, pretože sa rozbieha laktácia. Mnohé čerstvé mamičky sú zaskočené, pretože prsia bývajú vtedy veľmi citlivé až bolestivé a tvorba mlieka býva často nevyspytateľná. Mlieko vám naviac môže nekontrolovane vytekať z pŕs, preto je dobré nosiť v podprsenke absorpčné tampóny pre dojčiace mamičky. Tento jav však netrvá dlho, neskôr sa tvorba materského mlieka ustáli.

Pozor si dávajte na stvrdnutie prsníkov, ktoré by mohlo viesť k upchatiu mliekovodov, či dokonca k zápalu prsníka. Zatvrdlinky v prsiach treba jemne rozmasírovať a nadbytočné mlieko odsať či odstriekať.

Maternica
Maternica je zázračný orgán. Počas tehotenstva mnhonásobne zväčší svoj objem, aby sa do nej zmestilo približne trojkilové dieťa a následne sa musí dostať do svojej pôvodnej veľkosti. To býva veľakrát sprevádzané nepríjemnou bodavou bolesťou, podobnou silným menštruačným kŕčom. Dochádza totiž k zavinovaniu maternice a u každej ženy to môže prebiehať trochu inak niektoré tieto bolesti pociťujú menej, pre iné sú hotovým utrpením. Obzvlášť intenzívne sa ozývajú počas dojčenia, pretože dochádza k vyplavovaniu hormónu oxytocínu. Ak vás trápia prisilné bolesti, môžete požiadať o vhodný utišujúci prostriedok.

Krvácanie
Po pôrode sa dostaví krvácanie, ktoré spočiatku môže obsahovať aj krvné zrazeniny. Po pár dňoch sa však toto krvácanie zmierni.

Maternica sa regeneruje a počas tohto obdobia odchádzajú z tela ženy tzv. očistky (lochie). V prvých dňoch sú očistky červenej farby, neskôr prechádzajú do hnedej, žltej a následne belavej farby. Celý proces trvá zvyčajne po dobu približne šiestich týždňov. V tomto období je veľmi dôležité dodržiavať zvýšenú hygienu.

Hojenie hrádze
Ak bola hrádza pri pôrode nastrihnutá alebo došlo k jej natrhnutiu, aj toto poranenie potrebuje nejaký čas na zahojenie. Veľa závisí od rozsahu poranenia.

Čerstvé mamičky môžu mať v prvých dňoch až týždňoch napr. problém sedieť. Vtedy môže pomôcť rektálny vankúš alebo aj obyčajné plávacie koleso.

Na bolestivé miesta sa hodí odvar z repíka, používajú sa aj ľadové obklady. Opäť treba dodržiavať dôslednú hygienu, aby sa predišlo prípadným zápalom v týchto miestach.

Ďalšie zmeny
Každá žena je individuálna a preto aj návrat do normálu po pôrode každá prežíva trošku odlišne. U niektorých sa objaví napr. aj zvýšené potenie, napriek dôslednej hygiene a používaniu prípravkom proti poteniu.

Zápcha a hemoroidy sú tiež častým trápením čerstvých mamičiek. Proti zápche je dobré bojovať najmä vhodnou stravou, dostatkom tekutín a tiež primeraným pohybom. Ak vás trápia hemoroidy, poraďte sa o vhodných prípravkoch na ich ošetrenie s lekárom alebo lekárnikom. Časom sa však tieto ťažkosti zvyknú stratiť, prípadne aspoň do veľkej miery zmierniť.

Ak by vás čokoľvek znepokojovalo a nebudete si istá, či je to normálnym znakom šestonedelia, je lepšie konzultovať svoje obavy s lekárom. Dôvody na znepokojenie môžu byť napr. horúčka, nezvyčajne silné krvácanie, prítomnosť veľkých krvných zrazenín, neustále silné bolesti v oblasti podbruška a ďalšie problémy.

Autor: Diana

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa

Neprehliadnite