Aké sú dnes príjmy mladých rodín?

Aké sú dnes príjmy mladých rodín?

Téma podpory mladých rodín sa u nás často dostáva do popredia počas predvolebnej kampane politických strán. Vždy po voľbách je žiaľ už každý ticho, noví ministri sa prípadne ešte pokúsia rodičom vziať z toho mála, čo majú a ide sa ďalej.

Rodiny s deťmi na Slovensku živoria, mladé páry si dvakrát rozmyslia, kedy si budú môcť „dovoliť“ založiť rodinu a či vôbec... Tí odvážnejší, ktorí tak už urobili, každý mesiac počítajú z čoho zaplatia jedlo, plienky, hypotéku a dúfajú, že im deti neochorejú, aby náhodou nepotrebovali aj na lieky.

Kde sa narodili pod šťastnejšou hviezdou?
Z európskych krajín je najvyššia podpora rodín s deťmi v Luxembursku. Zahanbiť sa nedajú ani škandinávske krajiny. Lepšie ako my sú na tom dokonca aj české mladé rodiny. Tam však podobne ako na Slovensku bojujú s nízkym rodičovským príspevkom a s preplnenými škôlkami, ktoré nútia matky predĺžiť si rodičovskú dovolenku často aj na štyri roky.

Po návrate do práce po tak dlhom čase sú ženy preradené na menej kvalifikované a horšie platené miesta. Problémy s jedno zdrojovým financovaním rodín už v Česku začalo riešiť občianske združenie pre aktívnu rodinu s projektom „Aktívna mama“.   

Na Slovensku si matka môže predĺžiť rodičovskú dovolenku o pol roka (môže tak urobiť dvakrát pri každom dieťati). Na rozdiel od našich českých susedov má aspoň to šťastie, že ak dostane potvrdenie od pediatra a detského psychológa, nemala by počas tohto obdobia prísť o nárok na rodičovský príspevok.

Smutné štatistiky
Keďže všetko so všetkým súvisí a takých krajín ako je Luxembursko či Dánsko je v Európe málo, starý kontinent nám začal pomaly starnúť. Málo peňazí rovná sa málo detí. Znie to možno absurdne, porovnávať deti s financiami, ale až sem sme sa dostali.

V Európe sa skutočne rodí čoraz menej detí. Slovensko je dokonca kvôli extrémne nízkej pôrodnosti na poslednej priečke štatistík krajín Európskej únie. Podpora mladých rodín je preto už naozaj nevyhnutná. V poslednom čase na uliciach vídame čoraz viac mladých párov, ktoré pred sebou netlačia kočík, ale majú psa na vodítku. Prečo asi...?   

Autor: Benita
Zdroj: aktivnimama.cz , finance.sk

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Financie"

Poradňa

Neprehliadnite