Ak veríme, že sme tuční, budeme

 Ak veríme, že sme tuční, budeme

Podľa mnohých moderných výskumov, mnoho fyzických problémov súvisí s psychickými. Nie priamo psychosomaticky, ale nepriamo – a to aj napríklad priberanie a tendencia jesť viac, ktorú má podľa najnovších výskumov vyvolávať nedostatočné sebavedomie v detstve alebo aj v dospelosti.

Ak ostatní poukazujú na vašu hmotnosť, máte väčší sklon k prejedaniu sa zo stresu a nutkavej potrebe jesť v mozgu. Podobné pohnútky majú aj ľudia, ktorí obézni nie sú, ale v minulosti boli za to diskriminovaní a šikanovaní alebo si len mysleli, že obézni. Sklon k prejedaniu sa totiž môže vyvolať už len samotná klamlivá predstava o tom, že sme tuční.

Údaje získavali od štyroch tisíc mladých ľudí, u ktorých študovali mnoho faktorov a to dlhšiu dobu. Tí, ktorí o sebe tvrdili, že majú nadváhu, bez ohľadu na to, či ju mali, v horizonte niekoľkých rokov skutočne pribrali necelý bod merania BMI – indexu telesnej hmotnosti. Po analýze dát vedci zistili, že iné zdravotné, psychické a fyzické faktory pritom na efekt ich priberania nemali dopad.

Pocity zvyšujúce hlad
Ďalší výskum sa zase zameral na ľudské nálady a životné obdobie, ktoré môžu vyvolávať zvýšený pocit hladu. Chuť do jedla a jedenia podľa neho vyvolávajú štyri hlavné faktory – a tri z nich sú psychologického charakteru. Nuda, samota, únava alebo stav partnerského vzťahu.

Zatiaľ čo nuda a samota sú späté najmú s psychologickými podnetmi na konzumáciu, únava vyvoláva najmä fyziologickú potrebu pre príjem potravy a život v partnerstve nám zrejme dáva zvýšený pocit istoty, vyrovnanosť a ideálne podmienky na stravovanie sa, v ktorých sa až nebojíme o svoju figúru. Je preto prekvapivé, koľko vecí skutočne súvisí len s naším mentálnym nastavením. Preto, ak ho mierne preprogramujeme, môžeme veľa zmeniť aj na našej fyzickej stránke.

Autor: Mirka

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite