Aj vám (možno) chýba béčko!

Aj vám (možno) chýba béčko!

Béčka k svojej sláve prišli ozaj zaslúžene. Komplex vitamínov B sa o nás doslova stará od hlavy až k pätám. Dnešná časť vitamínového seriálu vám prezradí, ako sa k vitamínom skupiny B dostanete najľahšie.

B1 je tiež nazývaný tiamín. Upevní vám svalstvo, nervy a v prípade nedostatku sa prudko zvyšuje riziko ochorenia beri beri (zápalu kĺbov a svalov). B1 je hrá podstatnú rolu pri metabolizme sacharidov. Nájdete ho bohato zastúpený vo vnútornostiach, ale ak vám mäso príliš nevonia, nevadí. Ukrýva sa aj v ovsených vločkách, zelenine, strukovinách, obilninových klíčkoch, orieškoch a kvasniciach.

B2 alebo riboflavín je rastový vitamín. Pri jeho príjme sa treba mať na pozore. Nedostatok, ale aj nadbytok vám spôsobí nepríjemné opuchy na perách či jazyku a tiež zápaly očných spojiviek. Obsiahnutý je vo vnútornostiach, droždí, vajciach a v pive.

B3, tzv. niacín podporuje funkciu zažívacieho traktu, kože a nervov. Je nenahraditeľným prvkom pri premene potravy na energiu. Jeho deficit sa odrazí na stave kože a to  dermatologickým ochorením zvaným pelagra. S  nedostatkom niacínu prichádzajú aj tráviace ťažkosti a zvyšuje sa nebezpečenstvo duševnej poruchy. Ak sa týmto rizikám chcete vyhnúť, doplňte si zásoby v kuchyni o mliečne výrobky, hydinu, ryby, chudé mäso, orechy a vajcia.

B5, iným názvom kyselina pantotenová našťastie v prebytku neublíži. A čo je ešte lepšie, ani jej deficit so sebou neprináša nijaké známe zdravotné dôsledky. V každom prípade, aspoň pre istotu môžete tento vitamín zaradiť do jedálneho lístka v podobe droždia, žĺtkov alebo čerstvej zeleniny.

B6, pyridoxín, udržuje činnosť ústredného svalstva, podporuje tvorbu krviniek, ukladanie tukov a v hektických pracovných dňoch vám iste príde vhod aj jeho ďalšie pozitívum, upokojujúci efekt. Doprajte si ho na raňajky v celozrnnom chlebe alebo obilných klíčkoch. B6 je tiež v syroch, mlieku a droždí.

B9, všeobecne známy ako kyselina listová, pôsobí synergicky s vitamínom B12. Ak sa vám ho dostáva málo, ako prvé si to odnesie vaša krv. Zhoršenie krvného obrazu a narušenie dôležitých metabolických dejov by pre vás malo byť pádnym dôvodom, prečo ho zaradiť do stravy. Zdrojom sú v tomto prípade mäso - predovšetkým pečeň, čerstvá listová zelenina a vajcia.

B12 so zložitým názvom cyanokobalamín je vynikajúcim liekom, ak vás trápi chudokrvnosť. Vegetariáni asi nebudú nadšení správou, že sa nenachádza v nijakom rastlinnom materiáli. Ak sa vyhýbate mäsu, jediným zdrojom tohto vitamínu pre vás bude jeho syntetická forma. Vzniká z medziproduktov pri výrobe antibiotík.

Autor: Dharma

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite