Aj priveľa spánku vás môže zabiť

Aj priveľa spánku vás môže zabiť

Dobre jedz a poriadne spávaj, poúčala vás isto mama. Najnovší výskum alarmuje, že to nemusí byť za každých okolností pravda. Existuje niekoľko overených dôkazov, že dlhodobé sedenie nášmu zdraviu práve neprospieva. Najnovšia rozsiahla štúdia z Austrálie analyzovala účinky tento pasívnej činnosti na naše zdravie napríklad spoločne s prebytkom spánku.

Keď pridáme nedostatok pohybu a cvičenia, môže vzniknúť veľmi negatívny efekt, hovorí autorka výskumu univerzity v Sydney, podľa ktorej by sa tieto návyky správania mali považovať za rizikové faktory podobne ako zvýšená konzumácia alkoholických nápojov či nezdravé stravovanie.

Štúdia prebiehala na obrovskej vzorke účastníkov nad 45 rokov a zameriavala sa životný štýl naviazaný na ochorenia prichádzajúce s vekom. Rizikovými faktormi boli fajčenie a nadmerné pitie, ako aj absencia fyzickej aktivity s tým, že do vzorca boli pridané činitele ako pričasté sedenie alebo pridlhé spanie.

Vedci tiež analyzovali rôzne kombinácie a skupiny faktorov, ktoré by mohli viesť k zvýšeniu osobného rizika predčasného úmrtia. Ako zistili, spojenie dlhého spánku, sedavých činností a nedostatku pohybu môže byť smrteľnou.

V súvislostiach skúmali aj opačný rizikový faktor - a to dlhodobý nedostatok spánku pod sedem hodín denne, ktorý v kombinácii s fajčením a nadmerným pitím alkoholu zvyšuje riziko predčasnej smrti až štvornásobne. Ďalšie problémové dvojkombinácie sú: fyzická pasivita plus nadbytok spánku, fyzická pasivita plus priveľa sedenia, fajčenie plus zvýšený príjem alkoholu.

Výsledok štúdie hovorí o tom, že prevencia, liečba a podporné programy by sa mali zamerať na to, že rizikové oblasti životného štýlu, ktoré môžu byť spúšťačmi vážnych chorôb, nefungujú izolovane, ale hlavne spolu a v nadväznosti.

Autori pripomínajú, že smrteľné ochorenia, ktoré sa stali civilizačnými, ako srdcovo-cievne choroby, cukrovka či rakovina v súčasnosti zabijú viac ľudí ako infekčné ochorania, ročne desiatky miliónov ľudí.

Autor: Lea

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite