Aj prežúvaním a vypľúvaním zakázaného jedla si môžete pokaziť figúru!

Aj prežúvaním a vypľúvaním zakázaného jedla si môžete pokaziť figúru!

Aj vy ste už niekde čítali, že stačí, aby ste vaše obľúbené, ale kalorické jedlo v ústach iba prežúvali, ale neprehltli a do tela sa vám tak nedostanú zbytočné kalórie? Môžete ochutnať sladké dezerty, chutné tortičky a stále budete mať kontrolu nad svojou hmotnosťou. Omyl!

Rozhodli ste sa, že sa budete zdravo stravovať, jesť pravidelne trikrát denne, hlavne veľa ovocia, chudé bielkoviny, zeleninu a zdravé tuky. Pravidelne plávate, venujete sa poctivému cvičeniu trikrát týždenne, no aj tak si môžete iba prežúvaním a vypľúvaním zakázaného jedla pokaziť figúru.  

Aké sú zdravotné účinky žuvania a vypľúvania potravín?
Nič podobné nemôže byť výhodné pre človeka, ktorý sa snaží žiť zdravo a fungovať podľa správnej životosprávy. Cukry sa začínajú tráviť už v ústach, takže do tela sa vám vstrebú kalórie aj bez prehĺtania.

Je pravda, že žuvaním začína tráviaci proces. I keď budete vypľúvať jedlo, vaše sliny už začínajú rozkladať cukry. Ľudia, ktorí si osvojili tento druhy „diéty“ a žijú preto, aby vypľúvali kalorické jedlo, môžu skončiť s problémy zubov, vrátane ústnej dutiny a ochorením ďasien.

Neviete dobre dýchať? Dajte si skontrolovať chrbticu

Žuvanie potravy je tiež signál pre žalúdočné kyseliny, aby boli pripravené robiť si svoju prácu a začali tráviť potravu, ktorá sa za chvíľu dostane do žalúdka. Ale bez skutočného jedla nič nestrávia a môžu spôsobiť žalúdočné ťažkosti. Opakujeme, že nejaké kalórie sa teda z potravín, ktoré iba žujete do tela vstrebávajú už v ústach. Koľko? To závisí od typu potraviny, ako dlho budete jedlo v ústach prežúvať, a koľko z potravy náhodne aj prehltnete.

Obmedzenie kalórií
Pravdepodobne ľudia, ktorí sa príliš snažia obmedziť kalórie, alebo niektoré druhy sladkých alebo mastných potravín, ich príjem nakoniec kompenzujú tým, že sa prejedajú neskôr, z čoho vzniká porucha príjmu potravy s názvom bulímia.

A podľa toho, ako často jedlo iba prežúvajú a vypľúvajú a následne sa prejedajú a jedlo vyvracajú, ich telo nebude dostávať živiny, a ani tých niekoľko kalórii navyše ich váhe nijako neublíži. Žuvanie a vypľúvanie jedla je znamením poruchy príjmu potravy a môže byť začiatkom nezdravého postoja k potravinám a súčasťou omnoho vážnejšej poruchy príjmu potravy ako je anorexia alebo už spomínaná bulímia.

Najlepšie je nemyslieť na určité potraviny ako na "neprípustné". Namiesto toho, jedzte s mierou. Nie je na tom nič zlé, dopriať si občas zhovievavosť a dať si obľúbenú maškrtu. Najmä preto, že si sľúbite, že budete potom aktívna a zase zdravý jedlík.

Potíte sa a svrbí vás to? Nikdy sa miesta nechytajte!

Autor: mj
Foto: Profimedia

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa

Neprehliadnite