8x ako vás telo oklame, že ste v TOM!

8x ako vás telo oklame, že ste v TOM!

Tehotenské príznaky sa líšia od ženy k žene. No jeden z najvýznamnejších príznakov je meškanie menštruácie. Pochopiť príznaky tehotenstva je dôležité, pretože nie každá zmena zdravia môže súvisieť práve s vašou graviditou. Pokiaľ ste tehotná, stáva sa aj to, že nemusíte mať žiadne príznaky aj niekoľko týždňov.

Medzi klasické symptómy, ktoré však rozpoznáte veľmi rýchlo patrí spomínané vynechanie menštruácie, bolesti hlavy, citlivé prsia, nevoľnosť a bolesti chrbta v krížovej oblasti. Ak ste boli sexuálne aktívna a dochádza u vás k niektorému z týchto príznakov, je dôležité, aby ste si urobili tehotenský test. Prečítajte si viac nižšie o príznakoch spolu s vysvetlením, čo iné by prípadne mohli vaše bolesti znamenať.

1. Špinenie alebo slabé krvácanie:
Objavenie sa krvácania môže byť jedným z prvých príznakov tehotenstva. Od 6 do 12 dní po počatí, embryo sa implantuje do steny maternice. Niektoré ženy majú okrem špinenia aj kŕče.

Iné vysvetlenie: Krvácanie sa môže objaviť pri zmenenej menštruácii, infekcii pošvy alebo odreniny pri styku.

2. Oneskorenie menštruácie:
Meškanie mesiačikov je najčastejším príznakom tehotenstva a vedie ženu k testu. Keď otehotniete, okamžite by mala ďalšia perióda vynechať. Mnoho žien môže krvácať, zatiaľ čo sú tehotné! Ale zvyčajne bude toto krvácanie kratšie ako normálne.

Iné vysvetlenie: Oneskorený menzes sa môže objaviť pri nadmernom pribratí na váhe, alebo strate hmotnosti, vyčerpaní, hormonálnych problémoch, napätí, strese, alebo keď prestanete  brať antikoncepčné tabletky.

3. Citlivé prsia
Opuchnuté alebo citlivé prsia sú zjavným tehotenským symptómom, ktorý môže začínať už 2 týždne po počatí. Ženy môžu zaznamenať zmeny na prsiach, môžu byť citlivé na dotyk, bolestivé alebo opuchnuté.

Iné vysvetlenie: Citlivé prsia spôsobuje aj hormonálna nerovnováha, antikoncepčné pilulky, blížiaca sa menštruácia (PMS) alebo rakovina prsníka.

4. Únava:
Pocit únavy a vyčerpania je ďalším známym príznakom tehotenstva, ktorý môže začať už v prvom týždni po počatí.

Iné vysvetlenie: Vyčerpanie organizmu však spôsobuje aj stres, depresie, nádcha alebo chrípka, alebo iné choroby.

5. Ranná nevoľnosť:
Tento dobre známy tehotenský symptóm sa často objaví medzi 2-8 týždni po počatí. Niektoré ženy majú to šťastie, že sa im ranná nevoľnosť vyhne, žiaľ, väčšina žien takto trpí.

Iné vysvetlenie: Zvraciame aj vtedy, ak sa priotrávime jedlom, sme v strese, nastala u nás zmena v hormonálnom systéme, máme poruchy trávenia alebo vred žalúdka.

Kedy vám vykukne tehotenské bruško?

6. Časté močenie:
Okolo 6-8 týždňa po počatí, môžete zistiť, že podnikáte až príliš veľa návštev toalety.

Iné vysvetlenie: Ak nie ste tehotná, zrejme máte infekciu močových ciest, cukrovku, alebo jednoducho len zvýšený príjem tekutín, alebo ste vzali nadmerné množstvo diuretík.

7. Stmavnutie dvorca:
Ak ste tehotná, môže sa koža okolo bradavky zmeniť a stmavnúť.

Iné vysvetlenie: Stmavnutie bradavky nastáva aj pri hormonálnej nerovnováhe, ktoré nesúvisí s tehotenstvom, alebo môže byť pozostatok z predchádzajúceho tehotenstva.

8. Citlivosť na pachy, chuť na nezvyčajné potraviny:

I keď nemusíte mať silnú chuť na kombináciu uhorky so zmrzlinou, je mnoho žien, ktoré cítia túžbu po určitých potravinách ina vtedy, keď sú tehotné.  

Iné vysvetlenie:
Zrejme máte zlú stravu, nedostatok určitých živín, stres, depresie alebo poruchu príjmu potravy.

Rozcvička pre tehuľky: Takto vás nebude nič bolieť!

Autor: Maja

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa

Neprehliadnite