8 vecí, ktoré taktiež rozbíjajú vzťahy

8 vecí, ktoré taktiež rozbíjajú vzťahy
Toho, čo rozbíja vzťahy je nesmierne veľa. Medzi klasické príčiny jednoznačne patrí nevera, alkohol, žiarlivosť, nedostatok peňazí, zásahy svokrovcov či domáce násilie. Pozrime sa ale aj na menej často spomínané príčiny, ktoré rovnako môžu vzťahu zasadiť posledný úder.  

Nekonštruktívne hádky
Hádky k životu patria. Je prirodzené, že partneri majú na niektoré veci odlišné pohľady. Dôležité je, akým spôsobom sa hádajú. Ak je cieľom hádky ponížiť partnera, dokázať mu, že sa mýlil, vynadať mu, uraziť ho a zasiahnuť na citlivom mieste podpásovkou, nemôžete sa čudovať, že vzťah smeruje k rozpadu. Ak nesmerujete ku kompromisu a k vypočutiu si argumentov partnera, ale zraňujete sa útokmi na svoje rodiny či iné slabé miesta, najlepšie bude, ak sa dohodnete na slušnom rozchode. Ak to vôbec dokážete.

Mlčanie a urážanie sa
Čítať vaše myšlienky nedokáže nikto. Ani ten najempatickejší partner. Ak máte nejaký problém, ak sa niečo stalo, čím sa vás partner dotkol, hovorte o tom. Reagujte dospelo, to znamená neurážajte sa a nemlčte. Komunikujte s partnerom, vyjadrujte svoje pocity a to, čo potrebujete. Bez toho sa partner nenaučí načúvať vám a pracovať na sebe.

Robiť z komára somára
Dlhodobé zveličovanie patrí medzi najošemetnejšie stratégie, ktoré vzťahu bezpochyby ubližujú. Nikto nie je dokonalý. Každý robí chyby. Ak budete v hádkach používať vety typu:  „Na teba sa nedá nikdy spoľahnúť, vždy všetko pokazíš, nič sa ti nedá zveriť,...“, jednak demotivujete partnera a jednak nafúknete čiastkový problém do zbytočnej veľkosti. To, že zabudol kúpiť maslo alebo rozbil pri umývaní riadu pohár vás neoprávňuje zvoziť ho pod čiernu zem. Radšej to rozdýchajte, choďte sa prejsť, povedzte, že vás to mrzí, ale neútočte a nezveličujte.

Porovnávanie

Na svojich bývalých zabudnite. Sú minulosťou, ktorá vám nepomôže. Dnes ste v inom vzťahu, ktorý je jedinečný a porovnávaním s minulým vzťahom sa nikam neposuniete. Ak budete terajšieho partnera neustále porovnávať s minulým, celý vzťah môžete iba pochovať. Partnera berte takého, aký je a ak vám nevyhovujú niektoré jeho povahové črty, riešte to s ním tu a teraz.

Vždy spolu
Je naivné si myslieť, že ideálny pár je ten, ktorý všetko robí spolu. Človek občas potrebuje priestor iba pre seba. Nie je cieľom, aby ste každú minútu dňa strávili iba s partnerom. Najrozumnejšie je, ak nájdete správny mix spoločných aktivít a koníčkov, ktoré máte iba vy a váš partner. „Ponorková choroba“ už dokázala rozbiť nejeden vzťah.

Mobily, facebook, počítačové hry...
Toto dokáže asi len človek. Z vecí, ktoré mali slúžiť ako uľahčovače života si dokáže urobiť najväčších nepriateľov. Hodiny presedené pri chatovaní či hraní alebo „visenie“ na mobile uprednostňujeme pred reálnymi rozhovormi a komunikáciou s tými najbližšími. Tieto moderné závislosti dokázali neraz vniesť do vzťahu prázdno, ticho a odcudzenie sa.

Klamanie seba samého
Často sa vzťah pokazí kvôli klamstvám, ktoré si partneri narozprávajú. Niekedy je to tak ale preto, lebo nie sme dosť úprimní sami k sebe. Je to naozaj človek, vedľa ktorého chcem zostarnúť? Nie som s tým človekom len z ľútosti? Naozaj partnera ľúbim alebo som s ním už len zo zvyku a strachu zo samoty? Pokiaľ si na tieto otázky úprimne neodpoviete a nebudete si istí pravdivými odpoveďami, nebude váš vzťah úprimný. Budete sa len navzájom trápiť a sužovať.

Rozdielne ciele
Čo bude s naším vzťahom ďalej? Ako sa bude vyvíjať? V spolužití je dôležité, aby ste vedeli, či vaše plány a predstavy sa zhodujú s partnerovými alebo sú diametrálne odlišné. Možno vôbec neráta so svadbou, zatiaľ čo pre vás je nenahraditeľnou, možno neuvažuje o deťoch, možno v horizonte dvoch rokov chce odísť žiť do zahraničia, zatiaľ čo vy si to neviete ani len predstaviť. Komunikujte o týchto otázkach a nemajte strach vzťah aj prerušiť, ak bude jasné, že vaše životné cesty sa diametrálne líšia.   

Autor: Radomír
Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rozvod"

Poradňa

Neprehliadnite