8 typov manželstiev: Nájdite sa v niektorom z nich

8 typov manželstiev: Nájdite sa v niektorom z nich

Keď sa povie „manželstvo“, mnohým ani nenapadne, že môže mať rôzne podoby. Každý si predstaví to svoje, ktoré je len zlomkom medzi inými typmi.   

1. Manželstvo založené na stereotypoch
Muž je živiteľ rodiny, ktorý zarába peniaze a žena sa stará o deti a domácnosť. Domáce práce sú rozdelené na typicky ženské a typicky mužské. O dôležitých veciach rozhoduje muž.

Tento spôsob spolužitia môže vyhovovať dominantným mužom s vysoko nadpriemernými príjmami a submisívnym ženám, ktoré sa našli v role matky a netúžia po kariére. Problém je v tom, že nerovnováha medzi partnermi môže vyvolávať dusnú atmosféru, hlavne vtedy, ak jeden z partnerov zneužíva svoje postavenie a povyšuje sa nad druhého.

2. Talianske manželstvo

Keďže pre južanské národy je najtypickejší divoký temperament, práve jeho prvky sa odzrkadľujú v tomto type spolužitia. Divoké a hlasné hádky, výbuchy emócií, ale aj rýchle schladenie a uzmierenie sa. Tento typ manželstva je typický pre extrovertov, ktorí potrebujú ventilovať svoje emócie a cholerikov, ktorí majú problémy so sebaovládaním. Dôležité je, aby sa cieľom partnerov stalo vyriešenie problému a nielen teatrálne vyventilovanie napätia.

3. Rovnocenné manželstvo
V tomto manželstve obaja dbajú na princíp spravodlivosti a rovnocennosti. Rovnako narábajú s financiami, rovným dielom si delia náklady na domácnosť, podobne aj domáce práce, čas na koníčky a podobne. Tento prístup k manželstvu vyhovuje ľuďom, ktorých príjmy sú podobné, sú pragmaticky zameraní, detailisti, ktorí nenechávajú nič na náhodu, radi plánujú. Problém je, ak sa časom jeden z partnerov „vzbúri“, respektíve, keď sa naruší rovnováha v manželstve.

4. Nerozlučné manželstvo

Jeho najtypickejším znakom je, že obaja partneri vedia o sebe všetko, robia spolu všetko akoby boli siamské dvojičky. Spolu trávia všetok voľný čas, takmer sa od seba nepohnú. Na jednej strane je to prejavom pevného zväzku, ktorý u iných vzbudzuje dojem, že sa veľmi ľúbia. Na druhej strane to môže byť signál nedôvery vo vzťahu a snaha po kontrole partnera. Tento typ vzťahu je typický pre žiarlivých partnerov, ktorí potrebujú mať prehľad o všetkom, čo robí ten druhý. A tiež pre nesamostatných jedincov, ktorý sa bez toho druhého cítia osamotení. Ich ego je silné iba vtedy, ak je spojené s niekým iným.

Nahlodávače (aj) šťastných manželstiev: Vyhnite sa im!

5. Podpapučové manželstvo
Ide o vzťah, v ktorom je jeden z partnerov šéf a ten druhý vykonávateľ. V niektorých manželstvách takto dominuje muž, v iných žena. „Výhodou“ tohto vzťahu je, že je v ňom minimum hádok, pretože vždy platí, čo povie hlavy rodiny a zásadne sa o tom nediskutuje. Ak máte navyše so „šéfom“ podobné názory, stačí, že súhlasíte. Niekedy je to pohodlné, ak za vás niekto rozhoduje. Problém nastane vtedy, ak vám tento štýl z duše nevyhovuje. Naďalej však zotrvávate v manželstve, pričom dôvodom môže byť strach z reakcie „šéfa“.

6. Súťaživé manželstvo
Psychológovia vravia, že medzi najdôležitejšie prvky spokojného manželstva patrí okrem iného spolupráca a tímovosť. Lenže v mnohých vzťahoch dominuje súťaživosť, v rámci ktorej sa partneri predháňajú, kto je lepší rodič, kto kvalitnejšie upratuje, kto je šikovnejší, kto má pravdu, kto viac zarobí a podobne. Je to veľmi vyčerpávajúci spôsob spolužitia, lebo musíte byť neustále v strehu, keďže slabosť sa nevypláca. Partner na ňu ihneď poukáže a to vás v jeho očiach znevýhodňuje. Tento adrenalín síce dáva vzťahu šťavu, ale predsa nie všetko sa dá merať výkonom.  

7. Manželstvo, v ktorom sa nič nedeje
Mnohí ľudia by ho označili za nudné manželstvo, ale melancholikom či introvertom vyhovuje. Ide o pokojný vzťah bez rušivých elementov, bez hádok a emócií. Keď niečo nejde podľa predstáv, panuje tichá domácnosť. Vlastne všetko plynie v takom tichu. Vzťah vyhovuje málo komunikatívnym ľuďom, ktorí sa vyhýbajú konfliktom. Následkom takto formovaného vzťahu je, že partneri viac-menej žijú svoje vlastné životy.  

5 situácií, ktoré najviac preveria váš vzťah

8. Manželstvo, po ktorom všetci túžime

Toto manželstvo by sa dalo opísať veľmi jednoducho. Manželka s dcérou varí obed, manžel so synom hrajú na záhrade futbal. Všetci sa spolu najedia, potom vyrazia na výlet a deň zakončia v cukrárni. Nasledujúci deň ide každý za svojimi povinnosťami, tešia sa, že sa opäť stretnú pri spoločnej večeri, kde sa podelia o zážitky z dňa. Ak príde problém, vydiskutujú si ho, nekričia po sebe. Ak potrebujú kúpiť niečo hodnotnejšie, partneri sa poradia a nájdu riešenie.

Autor: Radomír

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Manželstvo"

Poradňa

Neprehliadnite