7 zdravých potravín v samoobsluhe

7 zdravých potravín v samoobsluhe

Chystáte sa nakupovať do supermarketu, no chcete si byť istá, že nekúpite nič nezdravé? Je len veľmi málo potravín v týchto predajniach, ktoré garantujú, že nekúpite konzervanty, aromatické látky a iné prídavné zložky škodiace nášmu zdraviu.

Bolesť z hladu a veľká, prázdna nákupná taška sú tí najhorší pomocníci pri vyberaní zdravého jedla. Keď sa už chystáte nakupovať, rozhodne nie hladní. Dajte si pred cestou do potravín aspoň oriešky. A ktoré potraviny sú relatívne najzdravšie spomedzi všetkých zabalených jedál a nemusíte sa báť dať ich ochutnať aj malému dieťaťu?

Syrové tyčinky: Zdravá mňamka, ktorá obsahuje veľa bielkovín a nedá sa na nej skoro nič pokaziť. Vysoká dávka proteínu, mamutie množstvo vitamínov. Sledujte dátum expirácie. Čím je aktuálnejší, tým čerstvejšia potravina bez konzervačných prísad.

Sucháre: Na výrobu sa použil celozrnný chlebík, olej, soľ a to je tak akurát všetko. Navyše, celý balíček (zvyčajne šesť suchárov) má iba 120 kalórií.

Jogurt: Najlepší je grécky, pretože obsahuje najväčší podiel bielkovín, ktoré môžete nájsť v jogurtoch. Pri tomto jogurte však musíte načrieť hlbšie do vrecka. Ak si ho nemôžete často dovoliť, pozrite sa po nejakých lacnejších, ale čistých alternatívach bez umelých, ovocných prísad.

Oriešky: Pokúste sa nájsť nesolené balíčky semienok a orieškov. Obsahujú tie správne tuky, hodia sa ku každému jedlu, aj medzi jedlom ako zdravá desiata či olovrant. Navyše majú nízky glykemický index, čo znamená, že vás udržia dlhšie sýtymi.

Sušené ovocie: Hrozienka, sušené brusnice, jablkové a banánové krúžky, a dokonca aj vrecká zo zmesi ovocia sú často doplnené množstvom správnych orechov. Štvrť šálky porcie sa pohybuje iba okolo 80 do 150 kalórií.

Čerstvé ovocie a zelenia: Pokiaľ nenájdete v supermarkete práve organické ovocie a zeleninu, aspoň si kupujte čerstvé druhy. Nikdy sa nenechajte oklamať zľavami a akciami na tieto potraviny. Zrejme už začínajú prezrievať a hniť a obchod sa ich chce čo najskôr zbaviť. Voľným okom nemusia byť zmeny viditeľné! Prinesiete ich domov, rozrežete a hneď vyhodíte.

Obyčajné mlieko: Je to proteín zabalený do krabičky. Rozhodne si v dnešnej dobe kupujte radšej pasterizované mlieko, aj keď automaty na zdravé mlieko priamo nadojené od kravičky môžu znieť veľmi lákavo. Nikdy ale neviete, či kravička nebola chorá, čo sa prenesie aj do jej mlieka. Pasterizáciou sa mlieko zbavuje všetkých choroboplodných zárodkov.

Autor: Simona

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa

Neprehliadnite