7 najpodivnejších chorôb sveta

7 najpodivnejších chorôb sveta

Modrá pokožka, upírsky syndróm? Nikdy ste si nemysleli, že podobné choroby existujú v reálnom svete a nie iba na filmovom plátne. Tu je zoznam niekoľkých zriedkavých ochorení, ktoré zakaždým šokujú svet.

Elefantiáza
Ide o lymfatickú chorobu, pri ktorej má pacient hrubo rozšírený opuch rúk a nôh. Choroba je spôsobená parazitickými červami, ktoré prenášajú komáre. V súčasnej dobe postihuje 120 miliónov ľudí po celom svete, a 40 miliónov z nich sú vážne chorí. Keď infikovaná samica komára uhryzne človeka, môže aplikovať larvy červa do krvi.

Tie sa potom množia a šíria po celom krvnom obehu, kde môžu žiť mnoho rokov. Často sa príznaky choroby prejavia až niekoľko rokoch po nákaze. Ako parazity sa hromadia v cievach, môžu obmedziť pohyb a spôsobiť zadržiavanie tekutiny v tkanivách. Medzi najčastejšie, viditeľné známky infekcie sú príliš široké ramená, nohy aj pohlavné orgány a prsia.

Progéria: 80-ročné deti
Je spôsobená malou chybou v genetickom kóde, ale má devastujúce a život meniace následky. V priemere sa dieťa s touto chorobou dožíva 13 rokov. Dieťa vidí svoje telo rýchlo starnúť, vrátane predčasného plešatenia, ochorenia srdca, rednutia kostí a artritídy.

Vlčí ľudia
Ochorenie sa nazýva syndróm vlkolaka, pretože ľudia s ním vyzerajú ako vlkolaci - okrem ostrých zubov a pazúrov. V Mexiku žije takáto veľká rodina, kde muži majú chlpy na celej hornej časti tela vrátane tváre. Dvaja bratia z nich boli dokonca oslovení filmármi do úlohy v seriály Akty X, ale ponuku odmietli.

Modrí ľudia
Najznámejšia, takto postihnutá rodina žila v kopcoch okolo Kentucky do roku 1960. Všetci boli modrí. Väčšina z nich sa dožila veku 80 rokov, a to bez vážnej choroby, len mali modrú pokožku. Zvláštnosť sa dedila z generácie na generáciu. Ľudia s týmto ochorením majú kožu modrú ako slivka, alebo indigovú takmer fialovú.

Vampírsky syndróm
Existujú ľudia, ktorí sa nemôžu vystavovať slnku. Pokiaľ na ne zasvieti, okamžite majú pľuzgiere na koži, často veľmi bolestivé. V skutočnosti nepijú krv, ani nespia v rakve, no trpia týmto vzácnym drakulovým ochorením.

Alenka v ríši divov: Skreslený čas a priestor
Ide o chorobu s názvom micropsia. Je to mätúci neurologický stav, ktorý ovplyvňuje ľudské vizuálne vnímanie. Predmety, ľudí aj zvieratá či neživé predmety vníma postihnutý človek podstatne menšie ako v skutočnosti sú.

Všeobecne platí, že objekt sa javí ďaleko alebo príliš blízko v rovnakom čase. Napríklad, rodinný maznáčik ako pes môže mať veľkosť myši, alebo normálne auto môže vyzerať ako jeho hračkárska zmenšenina. To vedie k ďalšiemu názvu  pre tento stav - lilipután halucinácie, pomenovanie podľa príbehu Jonathana Swifta Gulliverove cesty. Pokiaľ ide o vnímanie oka, nie je dotknuté, len mozog interpretuje informáciu inak.

Chodiace zombie
Je to syndróm mentálnej depresie so samovražednými sklonmi. Človek verí, že zomrel a je chodiaca mŕtvola. Tento klam je zvyčajne rozšírený do tej miery, že pacient tvrdí, že môže cítiť vlastné hnijúce mäso a cítiť červy plaziť sa po koži. Paradoxne tento stav „mŕtveho“ dáva pacientovi akýsi falošný zážitok o jeho nesmrteľnosti.

Autor: Sisa

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite