6x NAJ prírodné lieky na jazvy

6x NAJ prírodné lieky na jazvy

V živote postretnú nejaké tie jazvy azda každého človeka. Niektorým ľuďom robia problém jazvičky po akné, iných trápia jazvy po rôznych zraneniach či popáleninách. Nech už ide o akékoľvek jazvy, nie sú to práve vítané „znamienka krásy“. Hoci niektoré jazvy dokáže najlepšie vyhladiť len moderná medicína, sú aj prírodné cesty, ako si s jazvami poradiť. Aké prírodné lieky proti jazvám máme k dispozícii?

Citrónová šťava
Citrónová šťava má mnoho zaujímavých účinkov. Okrem iného vám môže pomôcť urobiť jazvy menej výraznými, teda zmierniť ich. Má bieliace účinky, prispieva k odstráneniu mŕtvych buniek kože a podporuje rast nových. Jednoducho stačí rozkrojiť citrón na polovičku a šťavou z citróna raz denne potierať jazvu, respektíve namočiť do šťavy vatový tampón a nechať pôsobiť na mieste jazvy asi 10 minút. Pri citlivejšej pokožke však môže citrónová šťava pôsobiť príliš dráždivo, preto možno šťavu zriediť napríklad s kokosovým, olivovým alebo iným prírodným olejom.

Aloe vera
Táto rastlinka patrí opäť k vzácnym prírodným liekom s mnohorakým využitím. Obsahuje látky, ktoré pomáhajú zmäkčovať pokožku a podporovať  jej regeneráciu, čo sa osvedčilo aj pri ošetrovaní jaziev. V ponuke sú rôzne prípravky s výťažkami z aloe vera, no najlepšie urobíte, ak si na jazvu aplikujete šťavu priamo z rastlinky. Odporúča sa šťavou z aloe vera denne jemne masírovať jazvu, nechať pôsobiť asi 20 minút a potom pokožku opláchnuť.

Kokosový olej
Ďalšou prírodnou zbraňou proti jazvám je kokosový olej. Pre vysoký obsah vitamínu E je výborným pomocníkom pri rôznych poškodeniach kože, vrátane jaziev. Obsahuje tiež kyseliny, ktoré podporujú tvorbu kolagénu a hojenie pokožky. Trošku kokosového oleja vmasírujte do poškodenej pokožky (jemná masáž by mala trvať niekoľko minút) niekoľkokrát denne. Kokosový olej nemusíte z pokožky umývať, ale nechajte ho vsiaknuť do kože.

Med
Na zmiernenie jaziev môžete vyskúšať aj med. Má na pokožku zvlhčujúci a zvláčňujúci účinok a pre tieto vlastnosti je známym a osvedčeným liekom na hojenie rôznych kožných problémov. Jazvu potierame niekoľkokrát denne kvalitným medom, prípadne môžeme natrieť aj na noc, previazať (podľa toho, kde sa jazva nachádza)  a nechať pôsobiť celú noc.

Olivový olej
Medzi prírodné oleje s osvedčeným účinkom na hojenie jaziev patrí aj olivový olej. Vysoký obsah vitamínu E a ďalších vzácnych zložiek pomáha zbavovať pokožku mŕtvych buniek, dodáva pleti vlhkosť, zjemňuje ju a tým zároveň prispieva k zjemneniu jaziev. Poškodené miesta treba masírovať niekoľkokrát denne kvalitným panenským olivovým olejom, nechať niekoľko minút pôsobiť a potom utrieť, prípadne môžete nechať vsiaknuť do pokožky.

Levanduľový esenciálny olej
Medzi top prírodné prostriedky na jazvy patrí aj levanduľový esenciálny olej. Môžete ho zmiešať s kvalitným prírodným olejom (napríklad olivovým alebo mandľovým) a masírovať jazvu niekoľkokrát denne asi 5 minút. Pri použití vyššie uvedených prírodných „liekov“ na jazvy je veľmi dôležitá pravidelnosť. Len pri pravidelnom a dlhodobejšom používaní budete vidieť výsledky.

Autor: Mária

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite