6x ako okamžite zastaviť štikútku

6x ako okamžite zastaviť štikútku

Ak ste niekedy mali nekonečné čkanie, potom dobre viete, ako frustrujúce a nepríjemné môže byť. U niektorých ľudí odíde pomerne rýchlo aj samé. Avšak, iných sa drží ako kliešť.

Existuje niekoľko ľahkých, domácich rád a tipov, ktoré sú často úspešné a zbavia vás štikútania. Avšak, pri závažných prípadoch, ktoré pretrvávajú niekoľko dní, týždňov alebo dokonca mesiacov, by ste mali už zvážiť vyšetrenie lekárom.

Studená voda
To je jeden z najčastejších domácich tipov. Vypite pohár studenej vody veľmi rýchlo, skúste to bez nadýchnutia. Je to najužitočnejšia taktika. Uvidíte, že za niekoľko okamihov čkanie pominie.

Cukor
Ďalší populárny liek na menej závažné prípady štikútky je cukor. Zjedzte jednu čajovú lyžičku kryštálového cukru a pomôže vám.

Papierové vrecko
Vzhľadom k tomu, že čkanie je vlastne kŕč bránice, pokúste sa riadiť dýchacie pohyby. Vezmite malé papierové vrecko a pravidelne do neho dýchajte. Zamerajte sa na svoj dych ovládajúci bránicu.

Zadržte dych
Zadržte dych a sústreďte sa naň a nedovoľte čkaniu pokračovať. Nezadržiavajte dych ale príliš dlho, aby ste nezačali mať závraty. Stačí pár sekúnd.

Výplach žalúdka
V niektorých prípadoch sa to ukázalo byť úspešné pri zastavení čkania. Avšak, výplach je spojený aj s rizikami vrátane perforácie pažeráka. Vzhľadom k invazívnej povahe terapie a rizikám sa vykonáva len pod medicínskym dohľadom a v ojedinelých prípadoch.

Chirurgický implantát

Jednou z najnovších možností liečby pri trvalom štikútaní je implantácia zariadenia, ktoré stimuluje blúdivý nerv. Prináša jeho pravidelnú, rytmickú, elektrickú stimuláciu, ktorá často zastaví štíkútku. Elektrické impulzy sú mierne, nie sú dotieravé alebo problematické pre väčšinu jednotlivcov.

Bez ohľadu na to, aký druh terapie použijete, majte na pamäti, že neexistuje najbezpečnejší spôsob, ako sa zbaviť čkania raz a navždy.

Autor: Oxi

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite