5x prečo sa nezbavíte kvasiniek

5x prečo sa nezbavíte kvasiniek

Kvasinkové infekcie patria medzi najčastejšie ženské intímne problémy. Kvasinky z času na čas potrápia takmer každú ženu, pričom to naozaj nie je nič príjemné. Zbaviť sa kvasinkovej infekcie tiež nebýva vždy práve ľahké, nakoľko sa zvykne vracať. Toto je päť najčastejších dôvodov, pre ktoré vám kvasinky nechcú dať zbohom.

1. Skúšate sa liečiť sama a nesprávne
S kvasinkovou infekciou sa veru nie každej žene chce práve utekať k lekárovi. A tak si radšej na internete či od kamarátok pozisťujú „zaručené“ babské rady, ako sa kvasiniek zbaviť aj bez lekárskej pomoci. Hoci niekedy to naozaj môže zabrať, vo väčšine prípadov si veľmi nepomôžete.

Medzi časté babské „antikvasinkové“ metódy patrí tampón namočený do bieleho probiotického jogurtu či tea-tree olejčeka. Je však lepšie nechať sa naozaj vyšetriť u lekára, aby zistil, či ide skutočne o kvasinkovú infekciu, alebo nejaký iný problém a podľa toho nasadil vhodnú liečbu. Môžete si tak svoje kvasinkové trápenie výrazne skrátiť.

2. Liečite len seba
Ak máte sexuálneho partnera a kvasinky sa vám neustále vracajú, problém môže byť v tom, že si ich s partnerom vlastne stále „posúvate“. Kvasinková infekcia sa často opakuje práve preto, že nie sú preliečení obaja partneri. Preto by ste mali od lekára žiadať aj niečo pre svojho partnera a preliečiť sa obaja. Počas liečenia kvasinkovej infekcie by ste sa tiež mali vyhýbať sexu – o potrebnej dĺžke liečby sa informujte u vášho lekára.

3. Máte oslabenú imunitu
K premnoženiu kvasiniek a teda ku kvasinkovej infekcii dochádza často pri oslabenej imunite. Ak užívate antibiotiká, zažívate nadmerný stres alebo ste po nejakom vyčerpávajúcom dlhotrvajúcom ochorení, môže sa u vás objaviť kvasinková infekcia. Ženy, ktoré majú dlhodobo oslabenú imunitu, mávajú často problémy s vracajúcou sa kvasinkovou infekciou.

Keď k tomu pridáme nedostatok spánku a nevyváženú nezdravú stravu, sú to ďalšie podporné faktory pre premnoženie kvasiniek. Ak je to aj váš prípad, mali by ste v prvom rade popracovať na koreni problému, teda snažiť sa o podporu imunity vhodnou stravou a inými dostupnými prostriedkami. Inak môžete neustále preliečovať kvasinky, no tie sa budú opakovane vracať.

4. Nenosíte správnu bielizeň
Syntetická bielizeň môže byť síce veľmi sexi, no ak vás opakovane trápia kvasinkové infekcie, je lepšie vsadiť na prírodné materiály (100% bavlna alebo bambusové vlákno). Dôvod je jednoduchý – syntetické materiály zadržiavajú vlhkosť a neprepúšťajú vzduch k vašim intímnym miestam. Tým dochádza k narušeniu prirodzeného prostredia pošvy a môže sa to skončiť kvasinkovou infekciou. Nevhodnou bielizňou sú aj tango nohavičky, pri nosení ktorých sa nečistoty z konečníka môžu zaniesť do pošvy.

5. Nevhodná kozmetika
Ak si zvyknete pošvu umývať mydlom alebo sprchovacím gélom, prípadne obľubujete veľmi horúce kúpele s pridaním rôznych pien a iných prísad do kúpeľa, aj to môže byť dôvod, prečo sa kvasinkám u vás tak darí. Prostredie pošvy je veľmi citlivé a mnohí gynekológovia odporúčajú umývanie len čistou vodou. Pozor tiež na rôzne aviváže (nohavičky perte radšej na vyššej teplote, bez aviváže – namiesto nej možno pridať trochu octu, a pomôcť môže aj ich prežehlenie) či používanie parfumovaných vložiek a podobne.

Autor: Mária

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa

Neprehliadnite