5x najťažšie životné situácie a riešenie

5x najťažšie životné situácie a riešenie

Máme tendenciu vidieť život ako sériu udalostí, ktoré máme pod kontrolou. Strážime si ich, no časom zistíme pravdu o živote: Zmena je nevyhnutná. Život nám hádže pod nohy výzvy, cez ktoré je občas veľmi ťažké sa dostať.

Keď sme však pripravení prekonať zmenu, dozvieme sa o sebe, čo sme doteraz netušili. Duchovný rast je najlepšia časť života, čo môže človek na tomto svete zažiť. Prečítajte si niektoré typické zmeny, s ktorými má väčšina ľudí skúsenosti a ako sa k týmto životným výzvam postaviť.

1. Mystická tridsiatka
Dospelí prechádzajú významnými vývojovými zmenami počas procesu starnutia. Vo veku medzi 22 a 28 rokov sa začíname rozhodovať, aký chceme viesť život, akú chceme mať prácu. Po tridsiatke začneme trochu spomaľovať a štruktúrovať naše životy, hľadáme rutinu a rovnováhu v každodennom živote. Medzi rokmi 33 a 40 sa už stávame plnohodnotnou súčasťou spoločnosti. Väčšina dospelých je už v tejto fáze vyrovnaná. Stredný vek (40 až 45 rokov) je obdobie, keď človek hľadá smer a zmysel života. Po 50-tke prichádza najväčší stres. Rekapitulujeme, pozeráme sa naspäť, čo sme v živote dosiahli a či nám to stačilo, po pár rokoch totiž odchádzame do dôchodku.

2. Zmena priateľov
Sociálne pripojenie s inými ľuďmi je nevyhnutnou súčasťou života. Je rovnako dôležité ako jedlo. Priatelia však prichádzajú a odchádzajú. Niektorí ľudia nám vstúpia do života na krátku dobu, ako napr. kolega alebo spolužiaci. Iní zase zanechajú búrky v medziľudských vzťahoch. Každým novým priateľstvom sa učíme, ako sa stať prispôsobivejšími. Nebojte sa otvoriť novým príležitostiam a ľuďom, ktorí môžu zodpovedať vašim potrebám, čo od dobrých kamarátov na celý život očakávate.

4. Sťahovanie sa
Či už sa sťahujete do nového domu alebo do inej krajiny, vplyv tohto „pohybu“ je rovnaký. Sťahovanie je stresujúce, pretože ideme do neznáma. Čaká na nás niečo nové, čo nám automaticky zvyšuje nepohodlie. Namiesto toho, aby sme to prijímali ako desivú zmenu, mali by ste v tom vidieť nové výzvy. Získate možnosť vyskúšať si nové reštaurácie, objavovať nové miesta a nájsť samých seba. Užite si to, a uvedomte si, že zmeny sú len dočasné a zvyknete si aj na novom, veľmi rýchlo.

5. Nástup do nového zamestnania
Aj prechody do novej práce bývajú ťažké. Aj keď ste možno neboli spokojní v starom zamestnaní, zmeniť ho je rovnaký stres. Ako bude vyzerať to nové? Bude sa vám tam páčiť? Zvládnete nové úlohy? Nájdite si hneď od začiatku spriaznenú dušu, kolegu alebo kolegyňu, ktorá vám všetko uľahčí.

Autor: Maja

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa

Neprehliadnite