5x čudné fakty o šedivení vlasov

5x čudné fakty o šedivení vlasov

Každá žena sa obáva chvíle, kedy si vo vlasoch uvidí ten prvý strieborný, teda šedivý vlások. U niektorých to príde skôr, iné majú to šťastie, že ich šedivé vlasy nechajú na pokoji dlhšie. Všetci vieme, že šedivenie je najmä záležitosťou veku. Je však veľa vecí, ktoré pravdepodobne o šedivení vlasov ani netušíte.

1. Skoré šedivenie kvôli nedostatku vitamínu B
Podľa vedeckých výskumov sa ukázalo, že priskoré šedivenie vlasov býva často spojené s nedostatkom vitamínov skupiny B, okrem iného najmä kyseliny pantoténovej. Ak vás teda šedivé vlasy zaskočia azda už v dvadsiatke, skúste sa zamerať na vyšší príjem vitamínov skupiny B v strave, alebo začnite užívať komplex vitamínov skupiny B. Podľa odborníkov by to mohlo pomôcť oddialiť proces šedivenia.

2. Pozrite sa na svojich rodičov
Áno, aj v prípade šedivenia môžete do veľkej miery viniť gény. Ak vaši rodičia začali šedivieť veľmi skoro, je pravdepodobné, že sa tak môže stať aj u vás. A samozrejme, platí to aj naopak – ak sa dlho tešili z vlasov bez šedín, je dosť možné, že to bude aj váš prípad. I v tomto smere ale platia výnimky, takže nielen na genetiku sa treba spoliehať.

3. Šedivá kvôli fajčeniu
Ak patríte medzi fajčiarky, pripravte sa na to, že okrem iných negatívnych účinkov na zdravie, vám cigaretky môžu pripraviť aj skorší nástup strieborných vlasov. Cigarety celkovo negatívne vplývajú na stav pokožky a vlasov, oberajú telo o dôležité vitamíny a minerály, čím prispievajú aj k šediveniu vlasov. Jedna štúdia z roku 2013 preukázala výraznú súvislosť medzi fajčením a šedivením pred tridsiatkou – ďalší dôvod, prečo skoncovať s cigaretami.

4. Stres a šediny
Podľa niektorých odborníkov je veľká pravdepodobnosť, že dlhodobé vystavenie stresu môže takisto spôsobiť predčasné alebo rýchlejšie šedivenie vlasov. Stres vytvára celý rad procesov v našom organizme, čím prispieva okrem iného aj k rýchlejšiemu starnutiu vrátane šedivenia. Ďalší dôvod, prečo si pravidelne dopriať dostatok relaxu a pracovať na zbavovaní sa stresu.

5. Aj ochlpenie šedivie
Nielen vlasy, ale aj ochlpenie celého tela vekom šedivie. To sa týka aj intímneho ochlpenia. Zaujímavé ale je, že vlasy a ochlpenie nešedivejú vždy súčasne či rovnako rýchlo. Preto niektorí muži napríklad majú šedivú len bradu a vlasy nie (prípadne opačne).

To je teda niekoľko možno nie celkom známych faktov o šedivení vlasov. Zatiaľ sa vedcom nepodarilo nájsť zaručený spôsob či vynájsť liek, ktorý by zastavil alebo spomalil šedivenie našej koruny krásy. Nezostáva teda iné, než strieborné vlasy maskovať napríklad farbením.

Autor: Mária

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite