5 vecí, ktoré zaručene rozbijú manželstvo

5 vecí, ktoré zaručene rozbijú manželstvo

Napriek tomu, že sa čoraz menej ľudí rozhoduje vstúpiť do manželstva, sú stále ešte aj takí, ktorí veria v jeho silu a pripisujú mu veľkú dôležitosť. Na to, aby manželstvo bolo spokojné a šťastné, treba neustále vyvíjať úsilie a vyhýbať sa niektorým veciam, ktoré by manželskému vzťahu mohli uškodiť, alebo ho dokonca rozbiť.

Rozbíjač č. 1 – Nevera
Vstupom do manželstva si dvaja ľudia sľubujú okrem iného vzájomnú vernosť. Dnešná doba však ukazuje, že byť verným je pre mnohých ľudí často nesplniteľná úloha a nevera v manželstve je, žiaľ, smutným a častým úkazom. Lenže práve vzájomná dôvera, úcta a láska by mali byť piliermi, na ktorých manželstvo stojí. Nevera tieto piliere narúša a je veľmi ťažké nájsť v sebe silu opäť veriť človeku, ktorý vás takto zradil.

Mnohí „zástancovia nevery“ sa obhajujú tým, že predsa monogamia ani nie je pre človeka prirodzená a tak sa bežne stáva, že manžel či manželka občas od vernosti odbočia. Takéto tvrdenia však zaváňajú sebectvom. Ak niekoho milujeme, chceme mu byť verní a nevnímame to predsa ako príťaž alebo obmedzenie. V každom prípade, ak chcete mať šťastné manželstvo, nevera nie je tým správnym stavebným kameňom a preto sa jej radšej vyhýbajte.

Rozbíjač č. 2 – Násilie
Násilie k šťastnému manželstvu jednoznačne nepatrí. Bohužiaľ, nejedna žena zažíva psychické alebo fyzické týranie od svojho manžela a tieto rany sa len ťažko hoja. Niektoré nájdu silu odísť a začať nový život, iné sa v tichu trápia dlhé roky.
Ak sa do manželstva vkradne násilie, treba túto situáciu riešiť okamžite. Vyhrážanie sa bitkou, ponižujúce slová, či dokonca fyzický útok (stačí i jedna facka), sú znakom, že niečo nie je v poriadku. Násilie má veľmi ďaleko od lásky a kvalitné manželstvo bez lásky existovať nemôže.

Rozbíjač č. 3 – Podozrievanie a žiarlivosť
Istá dávka žiarlivosti je u manželov prirodzená a manželstvu neškodí. Iné je to v prípade, ak sa prejavy žiarlivosti u niektorého z manželského páru vymknú spod kontroly. Manželstvo má byť založené na dôvere dvoch ľudí a nadmerná žiarlivosť vypovedá o tom, že žiarlivec tomu druhému neverí, neustále ho upodozrieva z „mimomanželských aktivít“ a podobne.
Niekedy situácia nadobúda až také rozmery, že príliš žiarlivý manžel alebo manželka vyžaduje od svojej polovičky, aby samostatne nikam nechodila, bráni jej/mu stretávať sa s priateľmi a podobne. Odtiaľ býva len krôčik k agresivite a prejavom násilia. Preto ak si všimnete u svojho manžela či manželky takéto črty, treba sa mať na pozore a stanoviť si isté pravidlá.

Rozbíjač č. 4 – Keď sú v manželstve viac než len dvaja
V manželstve nie je miesto pre viac ako dvoch ľudí. A len títo dvaja by mali o svojom vzťahu, fungovaní a spoločných záležitostiach rozhodovať. Nikto ďalší by nemal zasahovať do vášho manželstva, pretože na to môžete trpko doplatiť. Vaše manželské problémy sú len vaše problémy a riešiť by ste ich mali len vy dvaja.

Nevypláca sa zaťahovať do manželských sporov rodičov, svokrovcov či iných ľudí. Ak sa rodičia jedného či oboch manželov snažia riadiť vaše manželstvo, neustále vás usmerňovať, kontrolovať, jednoducho zasahovať do oblastí, do ktorých ich nič nie je, treba si to s nimi vydiskutovať – najlepšie hneď na začiatku. Môžete tak predísť mnohým zbytočným krízam.

Rozbíjač č. 5 – Alkohol a iné „záľuby“
Množstvo manželstiev stroskotalo práve na rôznych závislostiach jedného či oboch manželov. Niektorí ľudia idú do manželstva s vierou, že svojho partnera dokážu závislosti (či už na alkohole, hazardných hrách, atď.) časom zmeniť. Lenže také prípady sú skôr výnimkou a tak sa väčšina takýchto manželstiev končí zle, alebo sú poznamenané veľkým trápením a sklamaním.

Avšak mnohokrát sa závislosť objaví až v priebehu spoločného života a môže manželstvu poriadne ublížiť, alebo ho dokonca celkom zničiť. Závislosť môže viesť k finančným či zdravotným problémom, problémom v zamestnaní a iným nepríjemným životným situáciám.

Okrem uvedených rozbíjačov manželstva, je mnoho ďalších vecí, na ktorých manželské vzťahy stroskotávajú. Treba však pamätať na to, že v každom manželstve sa vyskytujú konflikty a krízy a je na samotných manželoch, ako si s nimi poradia. Mať šťastné a spokojné manželstvo si vyžaduje neustálu prácu na sebe a na vzťahu, mnoho kompromisov a rovnako dostatok komunikácie... Veľa ťažkostí sa dá prekonať, ak manželia naozaj chcú.

Autor: Klára

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Manželstvo"

Poradňa

Neprehliadnite