5 dôvodov, prečo sa ráno budíte unavená

5 dôvodov, prečo sa ráno budíte unavená

Stáva sa vám, že sa ráno budíte unavená napriek tomu, že ste šli večer spať v normálnom čase? Občas sa to môže stať hocikomu z nás, no ak je to pravidelné, treba hľadať možné príčiny. Tu je niekoľko častých dôvodov, prečo sa ľudia cítia unavení hneď po zobudení.

Mobil
Spávate s mobilom pri svojej posteli? Ak aj neveríte správam o škodlivosti žiarenia mobilného telefónu na ľudský organizmus, je pravdou, že mobil vám môže znižovať kvalitu spánku. Niekedy nestačí ani vypnutie zvonenia. Veľa ľudí sa totiž dokáže prebrať aj na zablikanie telefónu pri novej sms-ke alebo signalizovaní vybitia batérie a podobne. Mobil by ste jednoducho na noc mali mať radšej mimo postele a ešte lepšie mimo spálne. Je to jedna z častých príčin, prečo sa dobre nevyspíte a ráno sa budíte unavená.

Neskorá večera
Jedlo pred spaním by sme mali starostlivo zvažovať. Ak si totiž dáte neskorú večeru, obzvlášť v podobe niečoho mastného a ťažkého, vaše telo bude mať čo robiť, aby takýto „náklad“ strávilo. Na trávenie bude váš organizmus spotrebúvať energiu, ktorú by inak telo využilo na regeneráciu počas spánku. Výsledkom môže potom byť, že sa ráno prebudíte s pocitom únavy.
Stresujúce myšlienky v posteli

Ak si do postele líhate s negatívnymi myšlienkami, obavami, starosťami, potom vás tieto veci oberajú o energiu a ráno sa budete zrejme cítiť nie veľmi oddýchnutá. Stres a obavy je lepšie nechať pred dverami spálne a do postele si líhať s čistou hlavou. Nie vždy je to jednoduché, no oplatí sa venovať trochu času relaxácii pred spaním – či už v podobe uvoľňujúceho kúpeľa, rozhovoru s partnerom či kamarátkou alebo inou blízkou osobou, meditáciou a podobne.

Stále odkladáte cvičenie? 5 tipov, ako konečne začať

Alkohol pred spaním
Pohárik vína krátko pred spaním nie je práve dobrý nápad. Alkohol vás síce môže príjemne unaviť a zaspíte rýchlejšie, no uberie vám to na kvalite spánku. Ráno sa tak budete čudovať, prečo sa cítite unavená...

Chrápanie a škrípanie zubami
Chrápanie je ďalšou častou príčinou, prečo sa ľudia budia nevyspatí. Či už je to vaše vlastné chrápanie alebo chrápanie vášho partnera, je to faktor, ktorý negatívne zasahuje do vášho spánku. Je preto namieste hľadať príčinu chrápania a snažiť sa ju odstrániť.

U niektorých ľudí je dôvodom zlého spánku zasa nočné škrípanie zubami. Je to problém, ktorý si človek nemusí ani uvedomovať. Prezradia to len ranné bolesti sánky, neraz aj bolesti hlavy, problémy so zubami a pocit únavy po zobudení. Príčinou je niekedy aj priveľa stresu či napätia. Ohľadom bruxizmu (odborný názov pre škrípanie zubami) sa poraďte so svojím zubným lekárom.

Ubolené telo: K čomu všetkému môže viesť starnutie?

Zdravý spánok je jedným z dôležitých predpokladov celkového zdravia. Ráno by sme sa mali cítiť oddýchnutí a svieži. Ak to tak nie je a pravidelne sa budíte skôr unavení a malátni, aj keď neponocujete,  niečo nie je v poriadku.

Autor: Mária

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite