3x čo nejesť v letných horúčavách

3x čo nejesť v letných horúčavách

Pokiaľ sa jedná o vyčerpávajúci teplo a vlhko letných horúčav, je dôležité použiť všetky dostupné prostriedky na obranu a zostať v chlade ako je to možné. Aj strava hrá dôležitú úlohu, ako sa budete cítiť v teple.

Poradíme vám druhy potravín, ktoré by ste nemali jesť, keď idú teploty vonku do závratných výšin. Pozrite sa na tieto tipy, čo rozhodne nedávajte najbližšie týždne cez deň do tela.

Pikantné jedlá
Všetci milujeme účinky kapsaicínu, z ktorého sú zložené pikantné jedlá a spôsobujú nám na jazyku a v hrdle príjemné popáleniny. Niektoré štúdie ale preukázali, že kapsaicín počas svojho uvoľňovania spôsobuje zvýšenie telesnej teploty, a hoci je to len dočasné, na slnku vám môže prísť zle.

Odvodňovacie potraviny
Voda je váš najlepší priateľ, keď teplota stúpa. V lete je preto cieľom udržať a konzumovať toľko vody, koľko je možné. Jeden spôsob, ako zabrániť strate toľko potrebnej tekutiny je, zabrániť konzumácii močopudných potravín, ktoré zvyšujú vylučovanie vody z tela.

To zahŕňa kávu, čaj, limonády a iné nápoje obsahujúce kofeín. Obmedzte aj príjem potravín ako je mango, fenikel, artičoky a špargľa, aby ste zabránili dehydratácii.

Vysokoproteínové jedlá
Šťavnaté steaky a hamburgery, čerstvé mäso z grilu, sú ideálne pre letné party, okrem prípadov, keď je sakramentsky horúci oheň na uhlie. V dňoch, ako sú tieto, keď je horúco, stačí aj vaše vlastné grilovanie na betónovom chodníku.

Proteín je ťažko stráviteľný. Vyžaduje si veľa rôznych molekúl a enzýmov, aby premenili kus mäsa do niečoho, čo telo môže použiť. Ak vaše telo robí tento proces, vytvára zase teplo - proces známy ako termogenéza. Ostatné potraviny, ako sú sacharidy vo forme ovocia alebo pečivo, sú ľahšie stráviteľné, spotrebúvajú oveľa menej energie a produkujú oveľa menej tepla.

Autor: Simona

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa

Neprehliadnite