3 smrteľné hriechy pri grilovačke

3 smrteľné hriechy pri grilovačke

Teplo, slnko, grilovačka. Aké romantické a relaxačné pomyslenie. Nezabúdajte však na to, že nesprávne grilovanie môže končiť aj v nemocnici.

Teplo a jedlo, kombinácia, ktorá znamená zvýšené riziko nákazy potravou prenosnými ochoreniami. Dajte na nás, prečítajte si zopár vhodných tipov ako sa nedostať ešte toto leto do nebezpečenstva pri grilovačke.

1. Krížová kontaminácia
Ide o prenos baktérií z jedného miesta, zvyčajne z mäsa na iné, napr. rukou alebo príborom. Snažte sa zostať vždy čistí. Umývajte si ruky antibakteriálnym mydlom skôr, ako chytíte po mäse ďalšie jedlo.

Surové mäso by nikdy nemalo byť umiestnené na rovnakom mieste ako surová zelenina. Baľte potraviny do vodotesných igelitových vrecúšok, iné balenie ako je papier, servítka, znamená vlhkosť a hrozí kontaminácia.

2. Konzumácia nedovareného mäsa
Už sa nemôžete dočkať toho šťavnatého hamburgeru? Však už je dosť hnedý, nie? Radšej spomaľte! Nemôžete sa vždy spoľahnúť len na farby, ktoré vidíte na posúdenie bezpečnosti a upečeného jedla.

Ak si chcete byť úplne istí, či je vaše mäso kompletne upečené aj vnútri, nielen vonku, vložte teplomer do najhrubšej časti mäsa. Hydina sa varí na 165 stupňoch Celzia. Hovädzie steaky a kotlety by mali byť ešte viac. Rybám stačí na prepečenie teplota, ktorá dosahuje 145 stupňov Celzia.

3. Spálené a vyúdené jedlo
Všetci vieme, že dym síce jedlu dodáva chuť, ale aj škodlivé látky. Rovnako ako platí, že jedlo by malo byť dopečené, tak si zapamätajte, že by ste ho nemali nechať spáliť. Spálené jedlo môže byť vystavené chemickým látkam a potenciálnym karcinogénom, ktoré pochádzajú z grilu a prenesú sa do vášho jedla. Polycyklické aromatické uhľovodíky sú chemické látky, ktoré vznikajú na potravinách prostredníctvom dymu, ktorý sa tvorí, keď kvapká tuk z mäsa na žeravé uhlie.

Heterocyklické amíny sú chemické látky, molekulárne komponenty mäsa, ktoré sa objavujú kvôli dlhodobému pôsobeniu vysokých teplôt na gril. Ste milovníkom grilovania s dreveným uhlím? Možno to znie desivo, ale existuje niekoľko trikov, ako udržať tieto škodlivé látky mimo dosah vašim potravín:

- Vyhnite sa spáleniu mäsa. Jedzte hovädzie ako médium. Ak sa aj nájdu nejaké zuhoľnatené miesta v mäse alebo zelenine, odrežte ich. Používajte chudé mäso. Mastné toľko nekvapká na uhlíky a je aj zdravšie pre srdce.

- Nepečte veľké kusy. Nakrájajte si mäso na menšie kúsky, upečú  sa vám rýchlejšie. Jedlo tak nebude vyžadovať dlhú expozíciu tepla a potenciálne nebezpečné zadymenie. Mäso marinujte. Takto marinované s kyselinami (citrónová šťava alebo ocot) môže znížiť tvorbu nebezpečných látok.

Autor: Nela

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa

Neprehliadnite