3 choroby, ktoré nám spaľujú tuky

3 choroby, ktoré nám spaľujú tuky

Mnohé z nás snívajú o krásnej postave. Mať rýchlejší metabolizmus (t.j. látkovú premenu), ktorý si poradí raz dva so všetkým, čo zjete. Niektorí takýto spaľovač tukov nedobrovoľne získali. No za cenu svojho zdravia. Existujú totiž choroby, ktoré urýchľujú metabolizmus. O akých ochoreniach je reč?

Cukrovka 1. typu
Diabetes mellitus čiže cukrovka je porucha látkovej premeny. Vďaka svojmu prudkému nárastu môžeme hovoriť o nej ako o epidémii tretieho tisícročia. Prejavuje sa zvýšením hladiny krvného cukru (hyperglykémiou), ktoré spôsobuje porucha vylučovania inzulínu.

Poznáme dva základné typy tohto ochorenia. Cukrovka 1. typu a 2. typu. Pacienti trpiaci prvým druhom diabetes si musia pichať inzulín injekčne a je ich menšie percento ako pacientov s druhým typom. Sú to zväčša mladšie vekové skupiny, ale objavuje sa i u 30-tnikov.

Nedávny výskum preukázal, že ľudia s diabetes 1. typu spália omnoho viac tukov a menej sacharidov počas cvičenia v porovnaní so zdravými jedincami. Aspoň malá výhoda (ak sa dá hovoriť o výhode) tohto ochorenia.

Hypertyreóza
Porucha štítnej žľazy zvaná hypertyreóza je vyvolaná nadmernou produkciou tyreoidálnych hormónov. Tie ovplyvňujú spotrebu kyslíka, tvorbu tepla, rast či vývoj tkanív a nakoniec aj metabolizmus.

Ich vplyvom sa urýchľuje čiže dochádza aj k ľahšiemu spaľovaniu tukov. Hypertyreózou trpia až osemkrát častejšie ženy ako muži. Býva nebezpečná najmä počas tehotenstva. Najčastejšou formou tejto poruchy štítnej žľazy je Gravesova-Basedowova choroba.

Crohnovo ochorenie
Aj keď tento zdravotný problém nemá priamy súvis s urýchlením metabolizmu, spôsobuje výrazný pokles hmotnosti. Ide o zápalový proces, ktorý sa deje buď v tenkom alebo v hrubom čreve. Zapríčiňuje ho práve náš imunitný systém. Prehnane totiž reaguje a usmrcuje i takzvané dobré baktérie nachádzajúce sa v tráviacom trakte.

Mávate silné bolesti brucha neznámeho pôvodu a trpíte hnačkami? Môžete mať práve tento neduh. Jeho zákernosť spočíva v tom, že je často zamieňaný a spájaný s inými zdravotnými problémami. Niekedy trvá aj niekoľko rokov, kým sa stanoví správna diagnóza.

Autor: Simona

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite