10 vyšetrení u lekára, ktoré zvážiť

10 vyšetrení u lekára, ktoré zvážiť

Náklady na zdravotnú starostlivosť rastú alarmujúcim tempom. Vy si však môžete udržať dobré zdravie do vysokého veku. Stačí sa len zamerať na prevenciu. Stačí absolvovať pravidelne niekoľko testov, aby ste včas odhalili odchýlky a nešli k lekárovi s bolesťami, keď už bude neskoro na liečbu.

Niektoré z testov, na ktoré vás chceme poslať ovplyvňuje aj vek pacienta a sú špecifické, pokiaľ máte v rodine osobitné ochorenia ako je napríklad rakovina hrubého čreva, prsníka alebo skorý nástup osteoporózy. Je dôležité zistiť, ako na tom ste teraz. Pozrime sa, čo by ste si mali dať skontrolovať...

1. Glykémia nalačno
Diabetes typu II je na vzostupe. Aj preto je tento test zásadný na určenie rizika vzniku tohto ochorenia. Test meria množstvo glukózy alebo cukru v krvi.

2. Lipidový profil
Tento test meria vašu hladinu celkového cholesterolu, LDL tiež známy ako zlý cholesterol s nízkou hustotou lipoproteínu a HDL, tiež známy ako dobrý cholesterol s vysokou hustotou lipoproteínu a test triglyceridov prostredníctvom krvnej vzorky. Odporúča sa základná skúška už pred dovŕšením 20 rokov. Testovanie sa potom opakuje každých 5 rokov.

3. Krvný tlak
Mnoho Slovákov trpí vysokým krvným tlakom, avšak mnoho z týchto postihnutých má asymptomatické príznaky. Inými slovami, že sa u nich neprejavujú žiadne vonkajšie príznaky. Ak ste v minulosti prežili silné závraty, bolesti hlavy alebo poruchy videnia, neváhajte a kontaktujte svojho lekára.

4. Pap test
Mnohé ženy často zabúdajú na túto dôležitú prevenciu, hlavne v plodnom období. Je dôležité si uvedomiť, že karcinóm krčka maternice môže byť bez príznakov, až kým nie je rakovina v pokročilom štádiu.

5. Mamografia
Ženám sa odporúča začať rutinnú mamografiu vo veku 40 rokov a nadväzujúcich každých 1-2 roky. Poraďte sa so svojím lekárom, na správnom načasovaní.  

6. Dermatologické vyšetrenie
Rakovina kože je najčastejšou formou rakoviny. Včasná diagnóza je nevyhnutné pre prežitie, a to najmä s malígnym melanómom.

7. Kostná hustota
Tento test sa bežne odporúča pre všetky ženy staršie ako 65 rokov. Avšak, test môže byť vykonaný oveľa skôr, ak má žena v anamnéze mentálnú anorexiu, reumatoidnú artritídu, včasnú hysterektómiu alebo iné ochorenia, ktoré môžu zvýšiť riziko osteoporózy.

8. Kontrola prostaty
Prostatický špecifický antigén (PSA) a digitálna rektálna skúška (DRE) sa vo všeobecnosti odporúča mužom vo veku medzi 50 a 75 rokov. Ak máte s manželom podozrenie, môžete ísť na testy skôr.

9. Štítna žľaza
Hoci problémy štítnej žľazy sú častejšie u žien ako u mužov, každý človek vo veku nad 35 rokov by mal byť vyšetrený. Nesprávna funkcia žľazy spôsobuje príznaky úzkosti, depresie, únavu, poruchy spánku, zmeny hmotnosti, ktoré môžu byť zle interpretované ako iný druh chorôb.

10. Kolonoskopia
Ako už bolo spomenuté v predchádzajúcich článkoch o zdraví, rakovina hrubého čreva je druhou najčastejšou smrteľnou formou rakoviny pľúc. Mať základnú kolonoskopiu vo veku 50 rokov za sebou je skvelá prevencia a má zásadný význam pre včasnú diagnózu a liečbu.

Ak budete vidieť a pociťovať akékoľvek zmeny svojho zdravia, je vždy lepšie ísť na vyšetrenie zbytočne, ako prísť neskoro. Tiež je veľmi dôležité mať prehľad o očkovaní. Kedy vás očkovali naposledy proti tetanu? Neodkladajte tak dôležité kontroly a návštevy u lekára raz za rok, aby ste tam kvôli vášmu lajdáctvu nemuseli chodiť s vážnymi diagnózami potom každý týždeň.

Autor: Simona

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite